Akcja Lato 2018 ze Świetlicą Środowiskową Drukuj
środa, 25 lipca 2018 14:05, odsłon: 591

akcja lato 2018

146 x udane wakacje

Wakacyjną przygodę ze Świetlicą Środowiskową przeżywało w tym roku 146 dzieci z gminy Sułkowice.

Spędzone w ten radosny i ciekawy sposób trzy tygodnie wakacji uczestnicy Akcji Lato 2018 podsumowali w piątek 20 lipca.

W Akcji Lato 2018 prowadzonej od 2 do 20 lipca wzięło udział 146 uczestników: z Biertowic - 14 dzieci, z Harbutowic - 20, z Krzywaczki - 34 i z Sułkowic - 78. W Rudniku nie było chętnych do udziału w tej półkolonii. Zajęcia się pod hasłem : "Dla każdego coś ciekawego” były prowadzone na miejscu we wszystkich zainteresowanych miejscowościach przez 10 wychowawczyń, troszczących się o ciekawe spędzenie czasu, zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój powierzonych im dzieci. Oprócz zajęć na miejscu, organizowane były wycieczki po bliższej i dalszej okolicy oraz na basen.

W swojej świetlicy

Filie Świetlicy Środowiskowej działają we wszystkich miejscowościach gminy, wiec baza półkolonii była gotowa na prowadzenie ciekawych zajęć. Rozpoczęto oczywiście od poznania się i integracji uczestników, poprzez wspólne zabawy przede wszystkim ruchowe i działania. Poszczególne grupy wspólnie wykonywały  plakaty o wakacjach propagujące zdrowy styl życia i protestujące przeciwko wszelkim używkom.

Wykorzystując technikę orgiami, dzieci tworzyły "wakacyjne pożeracze nudy i bezczynności”. Ponieważ tworzenie orgiami dzieci bardzo sobie upodobały, postanowiono z jego pomocą włączyć się w upamiętnianie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i wykonać duże plansze z orłami. Do patriotycznej aktywności zachęcały uczestników bardzo ciekawe zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną pod hasłem "Lato z historią w bibliotece”.

Nie zabrakło rzecz jasna gier terenowych, podczas których należało się wykazać wiedzą, sprytem i logicznym myśleniem. Zorganizowano "Świetlicowy Mundial” przegradzany zabawami umysłowymi i zręcznościowymi. Wszystko to dodatkowo wzbogacały wspólne zabawy ruchowe z rekwizytami typu: piłki, skakanki, hula -hop, czy zabawy z chustą Klanza. Po wysiłku fizycznym dzieci  odpoczywały, grając w gry planszowe, zgaduj, zgadule itp. Jeden dzień akcji we wszystkich miejscowościach przebiegał pod hasłem "Mam talent”. Dzieci grały na instrumentach, śpiewały, recytowały, prezentowały figury gimnastyki artystycznej i tańca - każdy wedle swoich zaintereswań i zdolności.

Na wyjazdach

Zajęcia na miejscu w świetlicach przeplatały cotygodniowe (czyli trzy) wyjazdy na wycieczki oraz trzy wyjazdy na basen.

Na dwudniową wycieczkę do Zawoi pojechało 59 dzieci. W takcie wypraw, górskich spacerów, podziwiania babiogórskich panoram i wspaniałych zabaw w terenie, wychowawcy zapoznawali dzieci również z historią i kulturą Górali Babiogórskich. Na Hali Barankowej z pięknym widokiem na pasmo Babiogórskie uczestnicy zobaczyli bacówkę i skosztowali oscypka. Wyprawa zakończyła się multimedialną prezentacją o historii Górali Babiogórskich. Dużo wrażeń przyniosła popołudniowa gra terenowa  wymagająca umiejętności posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i korzystania z wiedzy mieszkańców Zawoi, dzień zakończyło wspólne spotkanie przy ognisku. Drugi dzień to ekstremalne przeżycia i dobra zabawa w parku linowym oraz wyprawa do "Parku Czarnego Daniela”. Tu dzieci poznawały zwierzęta charakterystyczne dla tych terenów i miało okazje uczestniczyć w karmieniu saren, danieli i lam.

95 uczestników Akcji Lato 2018 wybrało się na spektakl "Kot w butach” w Krakowie, w którym motywy znanej baśni zostały oprawione w efekty świetlne i muzyczne. Mała scena i niewielka liczba widzów pozwoliły na bezpośredni kontakt z aktorami i wnikliwe obserwacje gry aktorskiej. Godzinne warsztaty po spektaklu to niezwykła zabawa w teatr, gdzie wszystko jest możliwe.

Kolejną atrakcją tegorocznych wakacji, z której skorzystało 95 dzieci, była wyprawa do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i poznawanie kultury Krakowiaków Zachodnich. Architektura wsi nadwiślańskiej prezentowanej w tym Parku to zagrody chłopskie, kompleks sakralny, zabudowania przemysłu wiejskiego i kompleks małomiasteczkowy. Dzieci wzięły tez udział w warsztatach szewskich w ramach cyklu "Ginące zawody”, a na Zamku Lipowiec poznawały ciekawą średniowieczną historię m.in. poprzez grę terenową.

Tradycją wakacji i ferii organizowanych przez Świetlice Środowiskową są cieszące się ogromnym powodzeniem wyjazdy na basen. Trzy wyjazdy to łącznie 309 chętnych do zabaw i pławienia się w wodzie.

Na zakończenie wszyscy razem

Gdy 20 lipca przyszedł czas na zakończenie wspólnej zabawy, wszyscy uczestnicy Akcji Lato 2018 zostali przewiezieni do Sułkowic do hali sportowej SP nr 2 na spotkanie podsumowujące. "Półkolonistów” odwiedził burmistrz Piotr Pułka, sekretarz gminy Małgorzata Dziadkowiec, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Józefa Bernecka i redaktor "Klamry” Anna Witalis-Zdrzenicka. Gościom zaprezentowały się wszystkie grupy w przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, rozdano nagrody, rozgrano finałowy konkurs o puchar Akcji Lato, który po dwóch latach rezydowania w Biertowicach, w tym roku wywalczyły Sułkowice. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obejrzeli spektakl "Poskromienie nieznośnego smoka” w wykonaniu teatrzyku Inspiracja. Widowisko, prócz ciekawej fabuły ku zabawie dzieci, miało oczywiście cel dydaktyczny - pokazywało, jak rozwiązywać konflikty, prawidłowo funkcjonować w grupie i jak radzić sobie z uczuciami.

Kończąc tę edyycję Akcji Lato, kierownik wypoczynku, a zarazem kierownik Świetlicy Środowiskowej, Bernadeta Żurek podziękowała wszystkim, dzięki którym te trzy tygodnie były dla dzieci wypoczynkiem poprzez dobrą, radosną zabawę.

Krystyna Sosin

fot. archiwum akcji oraz Anna Witalis-Zdrzenicka