Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi Drukuj Email
poniedziałek, 04 lutego 2013 18:07, odsłon: 6707

Od 1 lipca 2013 r. gminy mają ustawowy obowiązek wprowadzenia nowego systemu zbiórki odpadów komunalnych. Oznacza to, że:

• nasze śmieci będzie odbierał przedsiębiorca, który wygra przetarg (gmina podpisze z nim umowę),
  • wszyscy właściciele nieruchomości będą obowiązkowo wnosili do gminy opłaty za śmieci,
  • wszyscy mamy obowiązek segregowania śmieci do worków i pojemnika

W związku z tym właściciele nieruchomości muszą:

• koniecznie wypowiedzieć do końca marca br. dotychczasową umowę na odbiór śmieci (w naszej gminie w większości przypadków jest to ZGK), by uniknąć podwójnych opłat;
  • wypełnić deklarację i dostarczyć ją do gminy do 30 kwietnia br.

W deklaracji podajemy liczbę osób faktycznie mieszkających w naszym domu. Jeśli np. zameldowanych jest 5 osób, ale jedna np. wyjechała na dłużej za granicę lub na studia, zgłaszamy 4 osoby. Kiedy liczba faktycznie mieszkających osób się zmieni (zmaleje lub wzrośnie), trzeba będzie powtórnie złożyć deklarację z aktualnymi danymi.

Stawka za odbiór segregowanych odpadów wynosi 8 zł od osoby. Wzór prawidłowo wypełnionej deklaracji oraz wzór wypowiedzenia umowy będą zamieszczone na stronie internetowej gminy oraz w Gazecie Gminnej "Klamra".

W blokach deklarację wypełnia właściciel bloku, tzn. spółdzielnia, która zapewne zwróci się do mieszkańców o przekazanie potrzebnych danych.

Mamy obowiązek segregowania odpadów. Jeżeli przedsiębiorca odbierający nasze śmieci zgłosi w gminie, że wyrzucamy je bez sortowania, zostanie naliczona stawka 16 zł od osoby. Jest to forma kary, która ma nas zmobilizować do segregowania.

Samo segregowanie dla nas w gminie Sułkowice nie jest nowością, musimy się tylko nauczyć nowego systemu segregowania.

Pojemniki i worki do prowadzenia selektywnej zbiórki będą nieodpłatnie dostarczane właścicielom nieruchomości.

Odpady wielkogabarytowe wystawiane są, tak jak pozostałe selektywnie zbierane odpady, ale bez umieszczania ich w workach, a odpady powstałe podczas remontu lub rozbiórki należy we własnym zakresie dostarczyć bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (na obecnym składowisku w Sułkowicach). Będą one odbierane bezpłatnie do limitu 500 kg rocznie.

Z indywidualnych gospodarstw odpady będą odbierane zgodnie z harmonogramem dostarczanym dwa razy w roku:

1. odpady zmieszane - co 2 tygodnie,
  2. zbierane selektywnie: papier i makulatura; szkło; tworzywa sztuczne, metal, tekstylia - 1 raz w miesiącu;
  3. odpady ulegające biodegradacji - co 2 tygodnie;
  4. pozostałe zbierane selektywnie: popiół i żużel; odpady problematyczne, w tym wielkogabarytowe - 1 raz w miesiącu.

Mieszkańcy bloków będą prowadzili selektywną zbiórkę odpadów do oznaczonych kolorami pojemników i pojemników zbiorczych, które zostaną zainstalowane na terenie osiedla.

Musimy też pamiętać, że zabrudzone opakowania, np. po żywności powinniśmy przed włożeniem do worka umyć, a także, jeżeli tylko rodzaj materiału na to pozwala, zgnieść je. Chodzi o to, by opakowania te miały jak najmniejszą objętość.