Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

logo_bezdomne_zwierzeta

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Rewitalizacja

Mapa Sułkowic

polplan mapa

Prezentacje multimedialne

prow prezent menu

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)
Wszystkie czyny dobre pragną światła (Cyceron) Drukuj Email
czwartek, 10 stycznia 2013 15:39, odsłon: 908

miniaturkaZłoty medal i milionowa pomoc dla ludzi

Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - najwyższe odznaczenie tego Związku - Zarząd Główny w Warszawie nadał burmistrzowi Piotrowi Pułce za jego zasługi na rzecz organizacji i osobiste zaangażowanie w niesienie pomocy osobom potrzebującym.


Goście i współpracownicy

Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce 5 stycznia w Sali Samorządowej w Starej Szkole w Sułkowicach. Przybyli na nią m.in. Wanda Szelągowska - przewodnicząca Oddziału Okręgowego PZERiI w Krakowie, Władysława Kłempa - przewodnicząca Oddziału Terenowego w Myślenicach wraz z zarządem Oddziału: Marią Jędrzejowską, Ireną Pitak i Stanisławą Zając. Bank Żywności reprezentowała Jolanta Wyżykowska. Przybyła też współpracująca z naszym Kołem PZERiI Grażyna Konieczna, koordynatorka akcji charytatywnej Gwiazdkowa Niespodzianka, prezes sułkowickiego koła PKPS Krystyna Sosin, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sułkowicach Józefa Bernecka, a także władze samorządowe: starosta powiatu myślenickiego Józef Tomal, radni powiatowi i miejscy z gminy Sułkowice oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

 

Cicho i bez rozgłosu

Podczas uroczystości przypomniano historię sułkowickiego Koła, które z organizacji liczącej 8 członków w 2001 roku wyrosło na potężne ogniwo Związku zrzeszające obecnie 450 emerytów i rencistów. Członkowie PZERiI podnosili osobiste zasługi burmistrza, dzięki któremu możliwe było rozwinięcie działalności na tak dużą skalę. Podkreślali oni, że nie tylko przyznał Kołu lokal i pomógł go wyposażyć, lecz również pomaga w organizacji transportu i rozładunku żywności sprowadzanej dla osób z najniższymi świadczeniami emerytalno-rentowymi z Banku Żywności i od sponsorów. Kilka rodzin, do których najtrudniej jest dotrzeć ze względu na lokalizację, wziął pod osobistą opiekę i wraz z żoną dowożą im pomoc, a są i takie miejsca, do których paczki z żywnością donoszą w plecakach. Co więcej, burmistrz w tym roku koordynował akcję "Szlachetna paczka" na terenie gminy, a także angażuje się akcje charytatywne organizowane przez inne podmioty. Większość obecnych usłyszała o tym po raz pierwszy, bo z tej działalności burmistrz nigdy nie zdawał publicznej relacji.

 

Sam nic bym nie wskórał

Piotr Pułka w swoim wystąpieniu skoncentrował się głównie na skali i zakresie pomocy świadczonej przez koło PZERiI i PKPS w Sułkowicach. Okazuje się bowiem, że w latach 2007-2012 organizacje te pozyskały z Banku Żywności i rozdzieliły 411 ton produktów spożywczych, z czego PZERiI sprowadziło 227 ton, a PKPS - 184 tony. Wartość hurtowa tych artykułów, liczona po najniższych możliwych cenach, doszła do 1 mln zł. Obie organizacje działają wyłącznie społecznie, a ich zarządy i współpracownicy nie czerpią żadnych korzyści materialnych z tej tytanicznej działalności.

Burmistrz podkreślił też, że PZERiI w Sułkowicach i jego dynamiczna szefowa Danuta Sołtys nie poprzestaje na zdobywaniu i rozdziale darów żywnościowych.

Dla swoich członków Koło w Sułkowicach we współpracy z Oddziałem Terenowym w Myślenicach organizuje wycieczki zagraniczne (m.in. Praga, Wiedeń), po kraju i regionie oraz pielgrzymki do sanktuariów. Członkowie Koła uczestniczą w kursach i warsztatach rękodzieła organizowanych przez ich Związek oraz w programach przygotowywanych przez jednostki gminne.

Emeryci angażują się również w działalność na rzecz innych mieszkańców gminy. We współpracy ze Stowarzyszeniem Gospodyń w Sułkowicach Koło organizuje doroczny Dzień Kobiet dla seniorek. Dzięki współpracy z "Gwiazdkową Niespodzianką" Grażyny Koniecznej co roku Koło organizuje imprezy mikołajkowe i wycieczki z okazji Dnia Dziecka. Połączone są one ze wspólną zabawą, prezentami, nagrodami i poczęstunkiem. Członkowie Koła biorą aktywny udział w projektach realizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, ukierunkowanych na integrację międzypokoleniową.

Co więcej, sułkowicka organizacja jest otwarta na potrzeby innych ludzi, także spoza gminy Sułkowice. Z pomocy organizowanej przez PZERiI korzystają też np. rodziny z Jasienicy. W 2010 r. sułkowickie Koło zdobyło pomoc dla ofiar powodzi i osuwisk w Lanckoronie, przekazując 15 ton produktów z Banku Żywności i 30 paczek z artykułami spożywczymi.

 

Podziękowania

Burmistrz dziękował zarówno "swoim" - Danucie Sołtys prowadzącej związek emerytów i Krystynie Sosin koordynującej prace PKPS, jak tym, którzy niosą pomoc mieszkańcom naszej gminy w trudnej sytuacji życiowej w ramach współpracy - dyrektor Banku Żywności w Krakowie Beacie Ciepłej, współpracującej z Danutą Sołtys i organizującej już od kilku lat akcje na rzecz naszych dzieci Grażynie Koniecznej, przewodniczącym oddziałów Związku z Krakowa i Myślenic. Wraz z podziękowaniami wręczył im albumy pamiątkowe z dedykacją rozpoczynająca się od motta wg słów św. Jana Bożego: "Bracia, czyńcie dobro" - dewizy zakonu bonifratrów.

Słowa uznania dla burmistrza i działalności PZERiI w Sułkowicach i powiecie myślenickim wyraził starosta Józef Tomal i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Wolski. Słowa podziękowań i kwiaty od zarządów w Krakowie i Myślenicach otrzymały też żona burmistrza Małgorzata Pułka, wiceburmistrz Rozalia Oliwa i przewodnicząca sułkowickiego Koła Danuta Sołtys.

 

Dobrzy z dobrymi

"Kiedy pomagamy, czynimy to również dla siebie. Pomoc drugiemu człowiekowi ubogaca tego, kto pomaga" - stwierdziła Krystyna Sosin. Grażyna Koniczna potwierdziła jej słowa, podając jako przykład wpływ angażowania się w niesienie pomocy na rozwój młodzieży z charytatywnego wolontariatu Gwiazdkowej Niespodzianki.

Stopniowo doniosła uroczystość przeradzała się w dzielenie się doświadczeniami w gronie osób, którym dobro drugiego człowiek mocno leży na sercu. Takie doświadczenia zbliżają ludzi, nic więc dziwnego, że gdy Stowarzyszenie Gospodyń z Sułkowic wspomagające panie w koła emerytów zaserwowały wyśmienity poczęstunek, do późnego popołudnia trwały jeszcze przyjacielskie rozmowy, wspominanie poszczególnych wydarzeń i sytuacji, rozważania o tym, co jeszcze można zrobić, by skuteczniej wspomagać ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej bez własnej winy. Główny bohater spotkania, z połyskującym złotym medalem w klapie, zrobił wszystko, by beneficjentem tego spotkania był nie on sam, lecz ludzie, którym niesiona jest pomoc i ludzie, którzy tę pomoc świadczą na terenie naszej gminy.

(awz) 

Inwestycje 2018

 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018

Biertowice - budowa hali sportowej

hala mini

BEZPIECZEŃSTWO

osp logo  oc logo 

Remontujemy zabytki

studnia mini

Porady prawne

paragraf

    

Gmina Sułkowice
facebook

Fundusze unijne

PROGRAM OPERACYJNY POMOC TECHNICZNA 2014-2020

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

wfosigw

Gazeta Gminna

Nasze Insygnia

 

sok

Współpraca

 • Współpraca
 • Współpraca

 

podkowka