Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Gospodarka śmieciowa w Gminie Sułkowice - pytania i odpowiedzi. Drukuj Email
czwartek, 03 stycznia 2013 10:02, odsłon: 5153

Zapytaj o śmieci

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczacych gospodarki odpadami na terenie naszej gminy.

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie, a te, które mogą zainteresować innych, zamieścimy na tej stronie.


Pytania prosimy przesyłać na adres:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Pytania i odpowiedzi:

 

Ile zapłacimy?

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Sułkowicach opłaty będą naliczane od liczby osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość, a stawka ma wynieść 8 zł od osoby za śmieci segregowane. Nie odczuje więc zmiany czteroosobowa rodzina, jeżeli na posesji śmieci będą segregowane. Jeśli rodzina jest mniejsza, zapłaci mniej. Najbardziej odczują tę zmianę rodziny liczące powyżej 5 osób.

 

A co z tymi, którzy nie będą segregowali?

Od 1 lipca mamy obowiązek segregowania śmieci. Jeśli jednak firma odbierająca odpady stwierdzi, że ktoś oddaje odpady zmieszane, wtedy zgłosi to do gminy i zostanie zastosowana opłata podwyższona – 16 zł. W ten sposób ustawodawca chce wymóc na wszystkich segregowanie odpadów.

 

O co chodzi z deklaracjami?

Wszyscy właściciele nieruchomości będą musieli wypełnić deklarację, w której podadzą liczbę osób faktycznie zamieszkujących ich nieruchomość. Formularze zostaną dostarczone wraz z nakazem płatniczym. Będzie je też można pobrać ze strony internetowej gminy oraz na sali obsługi klienta UM. Ponadto w numerze lutowym "Klamry”"i na stronie gminy zamieścimy przykład prawidłowo wypełnionej deklaracji.

 

Co będzie, jeśli ktoś, kto jest zameldowany, wyjedzie na dłużej?

Mamy dzieci w akademikach, wyjeżdżamy do pracy za granicę, starsi ludzie jadą często do swoich dzieci na zimę itd. Za tych zameldowanych, ale nieobecnych nie trzeba będzie uiszczać opłat. Jeśli ktoś jest zameldowany, ale nie mieszka faktycznie, to nie zgłosimy go w deklaracji. Każdą zmianę, taką jak wyjazd na dłużej, czy przyjazd należy zgłosić, wypełniając nową deklarację. Mamy na to 14 dni.

 

Czy właściciele mieszkań w blokach też wypełniają deklarację?

Nie. Właścicielem nieruchomości czyli bloku jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. To ona ma obowiązek wypełnienia deklaracji. Oczywiście zarządy tych organizacji ustalą własny system zbierania danych od mieszkańców, ale to one zgłaszają nieruchomość.

 

Jakie będą konsekwencje niezłożenia deklaracji lub podania nieprawdziwych danych?

Deklaracje będą weryfikowane. Jeśli nie będziemy potrafili wyjaśnić rozbieżności, to gmina określi w drodze decyzji wysokość opłaty na podstawie liczby osób zameldowanych w danej nieruchomości.

 

Co będzie z tymi, którzy nie będą płacili?

Opłaty pobiera gmina i będzie stosowała takie same sposoby ściągania zaległych należności, jak przy podatkach. W ostateczności może zostać zastosowana egzekucja Urzędu Skarbowego.

 

W jaki sposób będzie prowadzona segregacja odpadów?

Trochę inaczej niż obecnie. Będziemy mieli 6 worków do selekcji w 6 kolorach. Dokładny opis worków wraz z kolorami i zasadami selektywnej zbiórki odpadów po nowemu podamy w kolorowej wkładce do lutowej „Klamry”.

 

Jak będzie wyglądało segregowanie w blokach?

Podobnie jak do tej pory – na osiedlu zostaną umieszczone odpowiednio oznakowane pojemniki na odpady segregowane.

 

Co się stanie z naszym składowiskiem?

Gmina zabiegała o możliwość eksploatacji naszego składowiska do czasu zapełnienia czaszy, żeby można było skonsumować nowe inwestycje, wykonane przecież z pieniędzy unijnych.  Pisma i protesty pisali burmistrz i Rada Miejska, burmistrz kilkakrotnie jeździł w tej sprawie do Krakowa i nawet do Warszawy. Ale decydenci nie wyrazili na to zgody. Możliwe byłoby co najwyżej ustanowienie dla niego statusu składowiska zastępczego na wypadek awarii instalacji regionalnej. Na pewno wiemy, że na terenie składowiska zlokalizowany będzie nasz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Gdzie będą wywożone nasze śmieci?

Mamy obowiązek wywożenia śmieci na instalację regionalną. W Małopolsce  mamy 4 takie instalacje, na które gminy będą wywoziły śmieci ze ścisłą rejonizacją. My „przypisani” jesteśmy do instalacji w Myślenicach.

 

Co z dotychczasową umową z firmą odbierającą odpady?

Ta umowa sama nie wygaśnie. Właściciele nieruchomości powinni na trzy miesiące przed 1 lipca (czyli do końca marca) wypowiedzieć umowę na odbieranie odpadów komunalnych zawartą indywidualnie. W przeciwnym przypadku będą ponosili podwójne koszta, gdyż umowa zawarta indywidualnie nie zwalnia od opłaty przekazywanej gminie, która będzie obowiązkowa. W lutowym numerze „Klamry” i na stronie internetowej gminy zamierzamy zamieścić wzór takiego wypowiedzenia. ZGK, który obecnie odbiera śmieci praktycznie od wszystkich prywatnych odbiorców w naszej gminie, rozważa też prawną możliwość pomocy mieszkańcom w dopełnieniu tej niezbędnej formalności.

 

Po co ta zmiana, skoro było dobrze?

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają sprawić, że nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska, bo wszyscy mieszkańcy będą objęci systemem zbierania odpadów. Chodzi również o zwiększenie poziomu recyklingu, czyli odzysku odpadów zebranych selektywnie i równoczesne zmniejszenie masy odpadów zmieszanych kierowanych do składowania. Śmieci są cennym surowcem, więc należy je ponownie wykorzystywać. Im wyższy rozwój cywilizacyjny, tym więcej produkujemy odpadów. Wiele z nich rozkłada się przez setki i tysiące lat. Jeśli nie będziemy prowadzić segregacji i recyklingu, w krótkim czasie zasypiemy śmieciami całą planetę.
Niewątpliwie korzystne jest, że nie będzie już limitu odbieranych śmieci. W ramach tej samej opłaty odebrane zostaną wszystkie śmieci, które wystawimy.
Gmina, wymagając od nas właściwego postępowania ze śmieciami, jednocześnie zapewni nam do tego warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów, takich jak przeterminowane lekarstwa, sprzęt medyczny, zużyte baterie. Wyznaczone też będą terminy zbiórki odpadów wielkogabarytowych, sprzętu AGD i RTV. Zawsze też będzie je można odstawić na Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.