Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)



11 Listopada 2012 - gminne uroczystości niepodległościowe Drukuj Email
środa, 05 grudnia 2012 10:03, odsłon: 2323

 

miniaturkaSztandary, wieńce i nagrody samorządowe

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie mają trzy stałe punkty; Msza Święta za Ojczyznę, złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem oraz galowy koncert w strażnicy OSP w Sułkowicach z wręczeniem Nagród Samorządowych.

 

 

W kościele

MszaMsze św. odprawili w koncelebrze księża sułkowickiej parafii pod przewodnictwem proboszcza ks. Edwarda Antolaka. Wiele z osób obecnych w kościele po raz pierwszy miało okazję widzieć odnowione prezbiterium – nawiązujące do stylu romańskiego – zgodnie z zamysłem architektów świątyni. Uwydatnił się rytm pilastrów dzielących ściany absydy, nabrały blasku witraże, marmurowe podłogi i dolne partie ścian podkreślają surowy, a zarazem dostojny charakter. Brakuje jedynie obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zamarkowany jest obecnie kopią. Będzie to mozaika – również nawiązująca do wczesnochrześcijańskiego wystroju świątyni. Podobnie ołtarz główny zachowuje styl prostego bloku z około X wieku, z wmontowaną płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy. W tej samej konwencji utrzymane jest lektorium. Po obu stronach części ołtarzowej, na wysokości odnowionych ołtarzy bocznych, zawieszone zostały monitory wyświetlające wyraźnie treść śpiewanych pieśni.

Homilię ks. proboszcz oparł o refleksję nad natura krat widzialnych i niewidzialnych, pętających człowieka pomimo pozorów wolności. Po latach walki o niepodległość jesteśmy krajem wolnym, ale czy jesteśmy krajem wolnych ludzi? Mamy wolną Polskę, ale czy jesteśmy wolnymi Polakami? – pytał. Szczególny akcent położył na wolność w duchu miłości i poczucie wspólnoty.

Uroczystą oprawę liturgii zapewnił chór Apassionata, pięknie i wzruszająco śpiewający pieśni liturgiczne i patriotyczne.

 

Pomnik

pod pomnikiemPod pomnikiem jak zwykle ustawiły się delegacje wszystkich środowisk naszej gminy – od przedszkolaków po kombatantów, od władz gminnych, po stowarzyszenia i jednostki organizacyjne. Każda delegacja z wieńcem. Procesja wieńców podążała w szpalerze pocztów sztandarowych (14) z sztandarem gminy na czele, a uroczysty charakter wydarzenia podkreślała sułkowicka orkiestra dęta wiązanką melodii patriotycznych.

Do sztandarów i ich znaczenia nawiązał w swoim przemówieniu burmistrz Piotr Pułka, podkreślając, jak wielka jest potrzeba poczucia wspólnoty wśród ludzi i jak wielką wartością jest wspólnota gminna, akcentowana przez wspólny sztandar. Wspominał czasy, gdy za sztandar oddawało się życie, bo był on znakiem najwyższych wartości.

 

Gala z nagrodami

Uroczyście udekorowana sala główna strażnicy. Na tle draperii z flagą narodową i orzełkiem, przy aplauzie widowni nagrody samorządowe (w tym roku trzy równorzędne) odbierali: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Harbutowice, jednostka OSP Sułkowice i Leszek Tyrawa.

MDP przy OSP w Harbutowicach działa nieprzerwanie od ok. 25 lat. Jednym z jej inicjatorów był ówczesny redaktor „Klamry" i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Harbutowicach Stefan Bochenek. Pierwszym opiekunem drużyny był druh Władysław Horwat zwany „Dziadkiem Kowalem". Po nim schedę przejął Jacek Kwiatek, następnie Galaobecny naczelnik OSP Jan Golonka, a od 2007 r. prowadzi ją Rafał Nowak. Obok chłopięcej, istnieje też (od 2001 r.) sekcja dziewcząt. Obie formacje odnoszą liczne sukcesy, w tym zwycięstwa w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, miejsca w ścisłej, „medalowej" czołówce w zawodach powiatowych i w powiatowych Turniejach Piłki Nożnej o Puchar Komendanta PSP w Myślenicach. MDP aktywnie uczestniczy w uroczystościach wiejskich, kościelnych, i gminnych. Wyposażeni w pasy, kaski, toporki, dresy, stroje sportowe oraz gruntownie przeszkoleni za środki pozyskane z pożytku publicznego (o co troszczą się skarbnik OSP Adam Golonka i Piotr Budzoń) rosną w siłę.

OSP Sułkowice wyróżniono za to, są na miejscu zawsze, kiedy ich potrzeba. Podkreślano wysoką aktywność bojową jednostki (130 akcji na terenie gminy w 2010 r., 89 – w 2011, 62 – do września tego roku) oraz szyk i elegancję podczas parad i uroczystości na terenie gminy. Niosąc pomoc ofiarom wypadków, druhowie z Sułkowic dwa razy w roku oddają honorowo krew w ramach akcji krwiodawstwa prowadzonej przez zarząd powiatowy ZOSP RP. Reprezentacja jednostki od trzech lat zwycięża w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, a w 2011 r. – także w zawodach powiatowych. Na zawodach wojewódzkich w Czarnym Dunajcu zdobyła dla naszego powiatu VI miejsce w Małopolsce.

Kandydatura Leszka Tyrawy do Nagrody Samorządowej poparta była jego długoletnią działalnością społeczną na rzecz Klubu Sportowego Gościbia. Od 5 lat jest członkiem jego zarządu, a od 2010 r. – prezesem sekcji piłki nożnej. Pozyskuje sponsorów dla klubu. Ponadto w latach 1990–1994 był członkiem Rady Osiedla, a w latach 2006–2010 radnym RM w Sułkowicach. Jest ławnikiem sądu rejonowego, a także członkiem Lokalnej Grupy Działania „Między Dalinem i Gościbią". Jest współorganizatorem popularnej imprezy „Zakończenia lata na Kamieńcu". O jego dobrym sercu i naturze społecznika świadczy też fakt, że część swojej nagrody przeznaczył na zakup 10 piłek futbolowych dla KS Gościbia.

Były ciepłe słowa podziękowań za ich działalność pro publico bono, kwiaty i życzenia, a gromkie Sto lat zagrała laureatom orkiestra dęta. Oni sami zaś dziękowali za wyróżnienie, zapewniając, że wiara w nich i docenienie ich starań dodadzą im skrzydeł, mobilizując do jeszcze efektywniejszego działania. Leszek Tyrawa wspomniał przy okazji tragicznie zmarłego Janusza Światłonia z firmy Juco, który zmotywował go do działalności społecznej na rzecz młodzieżowego sportu w Sułkowicach.

 

Koncert

koncertDla nich i wszystkich obecnych z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił chór gimnazjum w Krzywaczce pod batutą Małgorzaty Wątor. Dziewczęta z występu na występ robią coraz większe wrażenie. Łzy płyną, ręce same składają się do oklasków. Dziewięcioletnia solistka w harcerskim mundurze, Ola Burda – dziewczę maleńkiej postury z ogromnym głosem – śpiewała tak pięknie i dojrzale, że niejeden na widowni zastanawiał się, jaka przyszłość się przed nią rysuje, jakie możliwości ma do wykorzystania – i jakie ma szczęście, że już w tak młodym wieku trafiła na nauczycielkę, która potrafi profesjonalnie czuwać nad rozwojem jej talentu. Na zakończenie koncertu przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Moroń poprosił chórzystki o bis. Nie dały się prosić, bo przecież w zapasie miały swój ukochany, popisowy „kawałek" – Katyń. Ostatni list.

Spotkanie w strażnicy zakończył poczęstunek kunsztownie przygotowany przez Stowarzyszenie Gospodyń w Sułkowicach.

 

(awz, jg)

 

Z wieńcami w dowód pamięci

Przemówienie Burmistrza Piotra Pułki

 

Jeszcze Polska nie zginęła – póki my śpiewamy

Obchodzenie Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęło się od akademii gminnej przygotowanej przez gimnazjum w Sułkowicach. I już od tego początku zapowiadało się na to, ze w tym roku będziemy w hołdzie Niepodległej Ojczyźnie głównie śpiewać. Jak to podkreśliła dyrektor gimnazjum Stefania Pilch: kto śpiewa – dwa razy się modli, dwa razy się cieszy, dwa razy mocniej odczuwa i okazuje wzruszenie. I tak już zostało. Śpiewaliśmy 11 listopada podczas głównych obchodów święta i po południu w GOK, z chórami i zespołami muzycznymi naszej gminy, na szkolnych akademiach. Cykl patriotycznego śpiewania zakończył Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Krzywaczce w poniedziałek 19 listopada.

 

Byliśmy żołnierzami Stolicy...

Na VIII Powiatowym Przegląd Pieśni Patriotycznej w dniu 8 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu przedstawiciele naszej gminy wyśpiewali sobie uznanie wśród bardzo mocnej konkurencji nawet ze szkół muzycznych szeroko pojętego regionu od Nowego Targu po Wadowice i Andrychów. Aleksandra Burda z Krzywaczki otrzymała wyróżnienie w kategorii solistów dziecięcych, Katarzyna Falc z Rudnika – II miejsce ex aequo z Anną Ogielą z Pracowni Muzycznej Triolki w Rabce -Zdroju działającej przy Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. W kategorii młodzieżowych zespołów wokalnych wyróżnienie zdobył chór gimnazjum w Krzywacze.

W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło 237 uczestników (41 wykonawców). Jury w składzie Ksenia Miśkiewicz, Izabela Handzel, Anna Stożek, Tomasz Basiuk i Rafał Żur podkreślało bardzo wysoki poziom artystyczny przeglądu i silną konkurencję. Organizatorzy zaś wyrażali radość, że: Tegoroczny Przegląd Pieśni Patriotycznej zgromadził młodych ludzi prezentujących wysoki poziom artystyczny i stał się dla nich inspiracją do rozwijania własnych talentów literackich oraz muzycznych. Udowodnił, że pieśni o charakterze narodowym ciągle żyją w sercach kolejnych pokoleń Polaków.

 

Gminna akademia niepodległościowa

W gimnazjum w Sułkowicach w piątek 9 listopada przez około 40 minut śpiewały dziewczęta z chóru, wspomagane przez 4 śpiewające nauczycielki: Aleksandrę Łakomy (prowadzącą chór i znakomicie śpiewającą partie solowe), Katarzynę Tyrpę, Urszulę Kuklicz i Joannę Kaźnicę.

Dziewczęta w nowym składzie ćwiczą dopiero od września. Większość dziewczyn z ubiegłorocznego składu chóru ukończyło już szkołę. Absolwentką jest też rewelacyjna, dominująca solistka Paulina Rusek. Chór zasiliły nowe głosy. Zespół ma charakter integracyjny – śpiewają w nim również dzieci z klasy integracyjnej. W tak krótkim czasie przygotowały poruszający koncert złożony z kilkunastu pieśni. Skromną, sugestywną scenografię z białym krzyżem brzozowym uzupełnił pokaz slajdów w tle.

Na uroczystość w gimnazjum przybyły władze gminne oraz dyrektorzy wszystkich gminnych szkół i przedszkoli wraz z delegacjami uczniów. Na początku uroczystości reprezentanci szkoły przyjęli od dyrektorki znicze i kwiaty, które zanieśli pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji i na grób ks. Józefa Sadzika.

 

Wyśpiewać wolność

150 śpiewników patriotycznych przygotowanych przez Mateusza Pitalę i Halinę Repeć rozeszło się migiem wśród uczestników wspólnego śpiewania 11 listopada w sali widowiskowej GOK. 19 pieśni patriotycznych śpiewał na scenie chór Apassionata z Sułkowic, chór Elegia Seniorzy z Rudnika oraz Dzieci Chudego, widownia zaś wtórowała im, okazując szacunek do Ojczyzny i polskiej tradycji– pełnej patosu, cierpienia i ducha wojennego, a nade wszystko umiłowania wolności.

 

Żeby Polska była Polską

19 listopada 2012 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Krzywaczce odbył się III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej pt. „Żeby Polska była Polską...". Do konkursu przystąpiły wszystkie nasze szkoły podstawowe i gimnazja. Konkurs zgromadził ponad 140 uczestników, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Jury w składzie Justyna Iskra, Małgorzata Gumularz, Sylwester Kordas i Jakub Piątek oceniało występujących w dwóch kategoriach: chór/zespół i solista. W każdej z nich ustalono kategorie wiekowe: dziecięca (uczniowie szkół podstawowych) i młodzieżowa (uczniowie szkół gimnazjalnych). Komisja Konkursowa oceniała dobór repertuaru – treść i charakter utworów zgodny z założeniami regulaminu oraz interpretację utworów, w tym przedstawienie utworów znanych w nowych aranżacjach, a także wartości artystyczne utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestników i estetyczny, odpowiedni strój.

Za organizację konkursu odpowiedzialna była Małgorzata Wątor, współpracując z dyrekcją ZPO w Krzywaczce oraz nauczycielami: Sabiną Cupak, Małgorzatą Susarską i Tomaszem Kuklą. Przewodniczący jury Sylwester Kordas, ogłaszając wyniki konkursu, podkreślił bardzo wysoki poziom tegorocznego przeglądu. Wybór laureatów był bardzo trudny. Dobrze się więc stało, że burmistrz, chcąc stymulować rozwój śpiewu chóralnego w szkołach całej gminy, przewidział w tym roku nagrody dla wszystkich miejsc konkursowych i wyróżnień.

 

Wyniki konkursu:

Chór / zespół wokalny (szkoły podstawowe):

I miejsce -Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Rudniku

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Sułkowicach

Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa w Biertowicach i Szkoła Podstawowa w Harbutowicach

Solista dziecięcy :

I miejsce – Łukasz Burda – Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

II miejsce – Dominika Zajda – Szkoła Podstawowa w Rudniku

III miejsce – Sylwia Mielecka – Szkoła Podstawowa w Sułkowicach

Chór / zespół wokalny (gimnazja):

I miejsce – Gimnazjum w Krzywaczce

II miejsce ex aequo – Gimnazjum w Sułkowicach i Gimnazjum w Rudniku

Solista młodzieżowy:

I miejsce – Adrianna Zajda – Gimnazjum w Sułkowicach

II miejsce – Katarzyna Papież – Gimnazjum w Rudniku

III miejsce – Angelika Szlachetka – Gimnazjum w Krzywaczce

 

Żaden zespół nie wyjechał z Krzywaczki z pustymi rękami. Podkreślając rangę konkursu, na wręczenie nagród i koncert laureatów, przybyli burmistrz, wiceburmistrz oraz wszyscy dyrektorzy szkół. Koncert był uwieńczeniem i podsumowaniem obchodów Święta Niepodległości w Gminie Sułkowice.

 

(red)


 Galeria zdjęć z oficjalnych obchodów Święta Niepodległości

 

 

Akademia Niepodległościowa w Gimnazjum

 

Konkurs Piesni Patriotycznej w Krzywaczce