Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Uroczystość dla oficjalnych gości - 14 sierpnia 2012 r. Drukuj Email
poniedziałek, 20 sierpnia 2012 10:14, odsłon: 2647

miniaturkaOtwarcie zalewu rekreacyjnego w Sułkowicach - po raz pierwszy

Od początku lata mieszkańcy, turyści i goście z okolicznych miejscowości tłumnie odwiedzają nowo powstały zalew rekreacyjny w Sułkowicach. Formalnie budowa i organizacja tego miejsca zakończona została w lipcu, a oficjalna umowa z dzierżawcą została podpisana 1 sierpnia 2012 r. Oficjalne otwarcie z udziałem mieszkańców planowane było na 11 sierpnia, jednak fatalna pogoda pokrzyżowała plany organizatorom i imprezę przeniesiono na sobotę 25 sierpnia. W planowanym terminie udało się jednak zorganizować uroczystość otwarcia dla oficjalnych gości, a wśród nich osób, bez których powstanie zalewu w ogóle nie byłoby możliwe.

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w powstanie zalewu

Władze gminy tym "zamkniętym" spotkaniem chciały docenić wkład i zaangażowanie wielu ludzi, począwszy od tych, którzy poddali koncepcję zalewu, którzy napisali wniosek unijny i pozyskali środki na jego budowę, którzy wydali zgodę na jego budowę, którzy go zaprojektowali i wybudowali, po tych którzy dali na to wszystko pieniądze. Lista gości była więc długa. Przybył Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Andrzej Bańka, dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Bogusław Borowski, projektanci: Stanisław Wagner wraz z synem, Piotr Radzicki, Witold Góralczyk, Małgorzata Durda, Stanisława Kowalówka, Beata Lenda oraz wykonawcy I i II etapu - prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego z Krakowa - Adam Szewczyk oraz prezes Przedsiębiorstwa Hydrowit z Brzeźnicy Władysław Witek.

Honorowymi gośćmi otwarcia byli także samorządowcy naszego powiatu: starosta myślenicki Józef Tomal, burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak oraz wójtowie gmin: Tokarnia - Władysław Piaściak, Wiśniowej - Wiesław Stalmach i Siepraw - Tadeusz Pitala. Pojawił się także wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos. Nie zabrakło Komendanta PSP w Myślenicach Sławomira Kaganka oraz Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach Artura Święcha. Na otwarciu obecni byli oczywiście radni Rady Miejskiej w Sułkowicach z przewodniczącym Wiesławem Moroniem, dyrektorzy placówek oświatowych, ośrodka kultury, biblioteki oraz zaangażowani w prace przy zalewie pracownicy Urzędu Miejskiego w Sułkowicach. Każdy z osobna podziwiał efekt końcowy budowy zalewu.

Zebranych gości w nowo wybudowanym amfiteatrze przywitał burmistrz gminy Sułkowice Piotr Pułka, mówiąc, że zalew należy do inwestycji najciekawszych i najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Sułkowic i okolicznych miejscowości. Stanowi on znakomity przykład wykorzystania funduszy unijnych do poprawy standardu życia mieszkańców. Jest niewątpliwie takim przedsięwzięciem, które budzi wiele pozytywnych emocji. Podziękował wszystkim, "którzy przyczynili się do urzeczywistnienia naszych marzeń" - projektantom, wykonawcom, pracownikom Urzędu Miejskiego, samorządowi Gminy Sułkowice, służbom Starosty Myślenickiego, samorządowi oraz służbom Województwa Małopolskiego.

Gratulacje i słowa uznania

Po przemówieniu burmistrza głos zabrał wicedyrektor departamentu funduszy europejskich Andrzej Bańka, gratulując pięknej inwestycji oraz wręczając pamiątkową statuetkę. Powiedział, że jest dumny z efektów pracy wszystkich, którzy przyczynili się do powstania zalewu i że warto było włożyć tak wiele energii i trudu, by udało się osiągnąć tak imponujący efekt. Słowa uznania dla burmistrza i samorządu gminy wyraził też starosta Józef Tomal, deklarując jednocześnie wolę pomocy wobec wszystkich inwestycji, które miałyby być realizowane na terenie naszego powiatu.

"Wszystkich nas to czeka"

- powiedział w rozmowie z dziennikarzami prasy lokalnej wójt gminy Tokarnia Władysław Piaściak. - "Musimy zacząć myśleć nad tworzeniem na terenie naszych gmin takich właśnie miejsc, w których ludzie będą mogli odpocząć od morderczego tempa codziennego życia. Zalew w Sułkowicach jest bardzo dobrym przykładem takiego miejsca".

Wójt gminy Brzeźnica w powiecie wadowickim Bogusław Antos nie krył podziwu dla obiektu i jego autorów. - "Mam świadomość, że podjęcie decyzji o budowie zalewu wymagało niemałej odwagi waszego samorządu. Mogę sobie wyobrazić te słowa krytyki, że drogi trzeba robić, tworzyć twarde inwestycje w infrastrukturze. Należy się pełne uznanie za tę decyzję, bo powstało piękne miejsce, które z całą pewnością dodaje gminie splendoru".

Komendant policji także był pełen uznania, którego nie psuła nawet myśl o tym, że jest to przecież kolejny obiekt do "pilnowania" na podległym mu terenie. -"Powstał obiekt, więc trzeba go zabezpieczać. Od tego jesteśmy. Uważam, że to dobrze. Ludzie przychodzą tu od początku lata, a jak do tej pory nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów" - powiedział Artur Święch.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Moroń był również pełen entuzjazmu. - "Wierzę, że przy okazji zalewu ożyją całe te piękne tereny wokół. To jest piękne miejsce na mały hotel, jakieś obiekty turystyczne. I wcale nie musi żyć tylko latem, gdy są warunki do wypoczynku nad wodą. Jakieś konie z bryczkami i pod wierzch, mnóstwo grzybów w lasach dookoła, lodowisko w zimie..."

Ciekawe plany odnośnie organizacji życia zalewu ma również dzierżawca Marian Profic. Możliwości jest wiele, ważne tylko, żeby ci, którzy przychodzą nad zalew, szanowali to miejsce, by mogło służyć wszystkim jeszcze przez wiele lat i wciąż było godne marzeń.

Atrakcje dla zebranych

Dla gości wystąpił zespół taneczny "Retro", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Sułkowicach. Efektowny pokaz przedstawiła grupa ratowników WOPR z Wojciechem Pułką, który specjalnie na tę okazję wręczył kilku gościom koszulki ufundowane przez FN Kuźnia z okolicznościowym napisem "Pokaz ratownictwa wodnego - zalew w Sułkowicach - 14.08.2012 r.". Młodzi wysportowani mężczyźni otrzymali gromkie brawa po wyłowieniu dwóch osób z wody i pokazie, jak należy się zachować w takiej sytuacji. Goście byli pod wielkim wrażaniem, tym bardziej, że wtorek nie był najcieplejszym dniem tego lata, a i woda miała temperaturę ok 14°C. Rozgrzewający poczęstunek z grillowanymi specjałami oraz pieczonym na rożnie prosiakiem przygotował dzierżawca obiektu Marian Profic.

 

Joanna Gatlik

 

Galeria