Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Koncepcja programu funkcjonalno-użytkowy zbiornika wodnego w Sułkowicach Drukuj Email
piątek, 04 marca 2011 00:00, odsłon: 1472

      Koncepcja zagospodarowania terenu przy zbiorniku wodnym jest częścią większego planu rekompozycji całej miejscowości, który ma na celu uatrakcyjnić i zorganizować przestrzeń wzdłuż potoków przecinających Sułkowice. Opracowana koncepcja jest zaledwie częścią większej spójnej całości. Dąży aby obszar dotąd zaniedbany stał się miejscem atrakcyjnym nie tylko w skali miejscowości, ale i gminy. Stanie się zorganizowaną przestrzenią zieleni urządzonej z ciekawymi elementami architektonicznymi nawiązującymi stylistyką do korzeni Sułkowic.

Z projektowanego terenu rozciągają się malownicze panoramy i ciekawe osie widokowe, wszystkie te aspekty uwzględniono projektując układ ścieżek i zielonych przesłon.

Otworzono przestrzeń gdzie rozciągają się ciekawe widoki, jednocześnie przesłaniając mniej atrakcyjne punkty. W koncepcji wzięto pod uwagę naturalne ukształtowanie terenu zmiękczając linie skarp tak aby ich forma stała się przyjazna oku.

Dominantą na projektowanym terenie jest zbiornik wodny o powierzchni ok 1 ha i znajdujący się w jego bezpośrednim sąsiedztwie potok, elementy te wpłynęły w znacznej mierze na wygląd i funkcję terenu, nie bez znaczenia były również dla elementów architektonicznych. Materiały użyte do budowy mostu, altan, trejaży itd. to te które możemy znaleźć wokół, np. drzewo czy kamień. Dzięki temu obiekty przyjaźniej wtapiają się w otaczającą je przestrzeń.

Zaprojektowano dwa parkingi w części północnej i południowej parku. Pierwszy liczy 46 miejsc postojowych i pełni funkcje parkingu głównego. Nie zapomniano również o rowerzystach przy parkingu znajdują się stojaki na rowery. W razie większych imprez plenerowych funkcje parkingu buforowego przejmie znajdujący się w pobliżu parking przy gimnazjum. Dodatkowo w części południowej znajduje się 6 miejsc postojowych przewidzianych głownie dla amatorów wędkarstwa. Cała ta część jest bardziej dzika i swobodna od pozostałej części parku, to tutaj znajdują się również trzy drewniane pomosty zaprojektowane głownie z myślą o wędkarzach.

W przeciwległej północnej części znajduje się główna aleja piesza o szerokości 1,6m. Przy której zlokalizowano plac zabaw dla dzieci wyposażony w huśtawki, bujawki, piaskownice, drewniane domki i drabinki. W połowie alei znajduje się kamienny most, który łączy wschodni brzeg potoku z zachodnim otwierając dalsze perspektywy rozbudowy parku. Obok alei zlokalizowano dużą polane z drewnianą zadaszoną sceną o średnicy 8m. Miejsce to przewidziano do imprez plenerowych. W pobliżu na nasypie poprowadzono ścieżkę przy której cztery trejaże porośnięte pnączem tworzą formę bram otwierając widok na wielką polanę i potok. Tak jak inne elementy architektoniczne wykonano je z naturalnych elementów takich jak otoczaki i drewno. Ta niezwykła alejka prowadzi min do altany z grillem w pobliżu przewidziano stoły piknikowe otoczone rol borderami.

Wschodni brzeg zbiornika przewidziano na lokalizację budynku toalet i wypożyczalni sprzętu wodnego takiego jak np. rowery wodne itp.. Od budynku biegnie aleja prowadząca do dużego drewnianego pomostu na wodzie. Aleja przecina skarpy drewnianymi schodami. Ciągi pieszo- rowerowe wokół zbiornika zaprojektowano jako gruntowe ulepszone, o szerokości 3m. Wokół zbiornika i przy innych skarpach przewidziano wiele ramp niezbędna do poruszania się osób niepełnosprawnych po terenie.

Poza funkcją rekreacyjną park rzeczny powinien pełnić funkcję edukacyjną dlatego też znalazły się tu takie elementy jak kamienna tablica w północnej części, informująca o historii i atrakcjach miejscowość. W południowej natomiast znalazło się palenisko z ławkami wokół, które poza funkcją rekreacyjną stać się może miejscem lekcji przyrody na powietrzu. Tu też przewidziano sekwencje trejaży otwierających widok na piękną panoramę.

Zieleń na całym terenie powinna nawiązywać do istniejącej z wykorzystaniem odmian o ciekawym pokroju czy zabarwieniu liści. Koncepcja zakłada że brzeg wschodni zbiornika wodnego porośnięty jest głownie zielenią zorganizowaną z wyraźną kompozycją. Brzeg zachodni natomiast to głównie roślinność nasadzana w sposób zbliżony do naturalnego jej występowania. W ten sposób tworzy pierwszy plan dla znajdującego się w tle lasu.

 

 

Zakład Urzadzania i Utrzymania Zieleni

Ryszard E. Góralczyk

43-229 Pszczyna ul. Sosnkowskiego 13