Komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu Drukuj Email
wtorek, 26 listopada 2019 14:10, odsłon: 520

Prognoza na dzień 26 i 27 listopada wskazuje na wystąpienie  ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 na terenie powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz.

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonego ruchu drogowego. Więcej informacji http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie

Osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły), powinny:
•    ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz,
•    unikać wietrzenia pomieszczeń,
•    włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową,
•    w razie potrzeby stosować się do zaleceń lekarzy,
•    śledzić informacje o aktualnych poziomach zanieczyszczenia powietrza.

Jednostki oświatowe i opiekuńczem.in.: szkoły, przedszkola, żłobki), powinny:
•    ograniczyć aktywność dzieci i młodzieży na zewnątrz.

Szpitale i przychodnie opieki zdrowotnej, powinny:
•    przygotować się na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia).

Władze gmin, powinny:
•    podjąć intensywne kontrole zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych.

Podmioty gospodarcze, powinny:
•    zawiesić uciążliwe prace budowlane powodujące duże zapylenie,
•    zraszać pryzmy materiałów sypkich mogących powodować pylenie.

Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego, powinny:
•    prowadzić wzmożone kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym (przy temperaturze powietrza powyżej 5°C).

Policja oraz zarządcy dróg, powinni:
•    nasilić kontrole pojazdów opuszczających place budowy pod kątem ograniczenia zanieczyszczenia dróg.

Zarządcy dróg, powinni:
•    prowadzić czyszczenie ulic na mokro (w przypadku temperatury powietrza powyżej 0°C oraz braku opadów w ciągu ostatniego tygodnia).

Do mieszkańców obszaru apeluje się o:
•    w przypadku osób spalających węgiel lub drewno:
-  tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna,
- zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,
•    korzystanie z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem,
•    ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.