Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)ĆWICZENIA TAKTYCZNO – BOJOWE KOMENDANTA MIEJSKO - GMINNEGO W SUŁKOWICACH pk. "WYSYPISKO 2019" Drukuj Email
poniedziałek, 13 maja 2019 10:11, odsłon: 451

cwiczenia_osp W sobotę 11 maja o godz. 17.28 dochodzi do pożaru urządzenia do segregacji odpadów. Do zdarzenia zostają zadysponowane w pierwszym rzucie 2 zastępy z Sułkowic. Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszej jednostki z Sułkowic i rozpoznaniu Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) stwierdza rozwinięty pożar budynku sortowni. KDR otrzymuje informację od kierownika zakładu, że w środku mogą znajdować się pracownicy. KDR podaje do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Myślenicach (SKKP) sytuację i prosi o zadysponowanie...

dodatkowych sił i środków.  W pierwszej fazie zostaje zabezpieczony teren działań a następnie 2 roty ratowników w aparatach  ochrony dróg oddechowych (ODO) przystępują do przeszukania pomieszczenia i ewakuacji 3 osób poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Zostają podane 2 prądy wody w natarciu na palący się obiekt. Jeden do wewnątrz a drugi na dach obiektu. W późniejszej fazie Komendant Gminny OSP po dotarciu dodatkowych sił i środków z gminy dzieli obszar działań na dwa odcinki bojowe (OB). Pierwszy działania ratowniczo – gaśnicze wraz z KPP oraz drugi OB. – zaopatrzenie wodne. Komendant wydaje rozkaz zbudowania dodatkowej linii gaśniczej przez OSP Harbutowice w obronie na znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie garaż, w którym znajduje się spychacz oraz ok 200l ON. OSP Biertowice buduje linie w obronie magazynu odpadów niebezpiecznych. Z jednostki Krzywaczki i Rudnika zostają oddelegowani ratownicy wraz z zestawami PSP R1 do  poszkodowanych osób. OSP Kuźnia budują linie zasilające do samochodów Harbutowic i Sułkowic z 2 hydrantów, które znajdują się na terenie wysypiska.  W trakcie działań okazuje się, że ciśnienie w sieci hydrantowej jest niewystarczające. KDR podaje rozkaz dowożenia przez samochody z Sułkowic, Rudnika i Krzywaczki z hydrantu znajdującego się przy cmentarzu w Sułkowicach.   

Na miejscu zdarzenia pojawiają się jednostki PSP oraz oficer operacyjny KP PSP w Myślenicach.

Osoby poszkodowane  zostają zaopatrzone medycznie i przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego. Pożar sortowni zostaje opanowany i ugaszony.

Ćwiczenia zostają zakończone.

W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki z terenu Gminy. Podsumowania dokonał Burmistrz Artur Grabczyk, który podziękował za udział, organizację i ciągłą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.

Przedstawicielem – rozjemcą z Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach był mł. bryg Marek Moskal, który przedstawił swoje sugestie i uwagi do przeprowadzonych ćwiczeń oraz podziękował także za gotowość bojową jednostkom.

Dziękujemy wszystkim jednostkom za udział a Prezesowi i pracownikom ZGK za udostępnienie obiektu i pomoc w organizacji ćwiczeń.

Jakub Światłoń

fot. M. Widlarz, J.Światłoń