Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)ĆWICZENIA TAKTYCZNO – BOJOWE KOMENDANTA MIEJSKO - GMINNEGO W SUŁKOWICACH pk. "WYSYPISKO 2019" Drukuj Email
poniedziałek, 13 maja 2019 10:11, odsłon: 287

cwiczenia_osp W sobotę 11 maja o godz. 17.28 dochodzi do pożaru urządzenia do segregacji odpadów. Do zdarzenia zostają zadysponowane w pierwszym rzucie 2 zastępy z Sułkowic. Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszej jednostki z Sułkowic i rozpoznaniu Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) stwierdza rozwinięty pożar budynku sortowni. KDR otrzymuje informację od kierownika zakładu, że w środku mogą znajdować się pracownicy. KDR podaje do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Myślenicach (SKKP) sytuację i prosi o zadysponowanie...

dodatkowych sił i środków.  W pierwszej fazie zostaje zabezpieczony teren działań a następnie 2 roty ratowników w aparatach  ochrony dróg oddechowych (ODO) przystępują do przeszukania pomieszczenia i ewakuacji 3 osób poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Zostają podane 2 prądy wody w natarciu na palący się obiekt. Jeden do wewnątrz a drugi na dach obiektu. W późniejszej fazie Komendant Gminny OSP po dotarciu dodatkowych sił i środków z gminy dzieli obszar działań na dwa odcinki bojowe (OB). Pierwszy działania ratowniczo – gaśnicze wraz z KPP oraz drugi OB. – zaopatrzenie wodne. Komendant wydaje rozkaz zbudowania dodatkowej linii gaśniczej przez OSP Harbutowice w obronie na znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie garaż, w którym znajduje się spychacz oraz ok 200l ON. OSP Biertowice buduje linie w obronie magazynu odpadów niebezpiecznych. Z jednostki Krzywaczki i Rudnika zostają oddelegowani ratownicy wraz z zestawami PSP R1 do  poszkodowanych osób. OSP Kuźnia budują linie zasilające do samochodów Harbutowic i Sułkowic z 2 hydrantów, które znajdują się na terenie wysypiska.  W trakcie działań okazuje się, że ciśnienie w sieci hydrantowej jest niewystarczające. KDR podaje rozkaz dowożenia przez samochody z Sułkowic, Rudnika i Krzywaczki z hydrantu znajdującego się przy cmentarzu w Sułkowicach.   

Na miejscu zdarzenia pojawiają się jednostki PSP oraz oficer operacyjny KP PSP w Myślenicach.

Osoby poszkodowane  zostają zaopatrzone medycznie i przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego. Pożar sortowni zostaje opanowany i ugaszony.

Ćwiczenia zostają zakończone.

W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki z terenu Gminy. Podsumowania dokonał Burmistrz Artur Grabczyk, który podziękował za udział, organizację i ciągłą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.

Przedstawicielem – rozjemcą z Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach był mł. bryg Marek Moskal, który przedstawił swoje sugestie i uwagi do przeprowadzonych ćwiczeń oraz podziękował także za gotowość bojową jednostkom.

Dziękujemy wszystkim jednostkom za udział a Prezesowi i pracownikom ZGK za udostępnienie obiektu i pomoc w organizacji ćwiczeń.

Jakub Światłoń

fot. M. Widlarz, J.Światłoń