Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Pamięci Patriotów - Synów Ziemi Sułkowickiej Drukuj Email
wtorek, 07 maja 2019 08:04, odsłon: 268

7Początek maja to okres wielu ważnych dla Polaków rocznic, ale w Sułkowicach zaczyna się on dzień wcześniej, 30 kwietnia. Wtedy właśnie - zgodnie z naszym hasłem: JESTEŚMY BO PAMIĘTAMY - spotykamy się wspólnie na mszy świętej, by uczcić pamięć osób aresztowanych tego dnia w 1944 r. i wywiezionych do więzień i obozów zagłady. To czas, by przypomnieć także ofiary wcześniejszej pacyfikacji, która miała miejsce w lipcu 1943 roku oraz wszystkich tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. 

Ogółem w czasie wojny zginęło 76 mieszkańców Sułkowic. Aresztowania zaczęły się już w 1939 r. W październiku 1939 r. aresztowano 4 obywateli - nikt z nich nie wrócił. W marcu 1940 r. aresztowano 6 mieszkańców Sułkowic. Tylko dwóch wróciło z Gross-Rosen. Następnie pacyfikacja, aresztowania w 1944 roku, w czasie działań wojennych zginęło 9 osób. 

Społeczność Sułkowic nie powinna zapomnieć o tych ludziach, którzy zapisali się godnie w jej historii. 

Jak co roku, po mszy świętej która rozpoczęła obchody rocznicowe, delegacje złożyły wieńce pod płytą pamiątkową na Starej Szkole. Uroczystość zakończyło spotkanie okolicznościowe zorganizowane wspólnie przez Urząd Gminy  i nasze stowarzyszenie.

tekst. Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło"

foto. EK, TP