Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Pamięci Patriotów - Synów Ziemi Sułkowickiej Drukuj Email
wtorek, 07 maja 2019 08:04, odsłon: 415

7Początek maja to okres wielu ważnych dla Polaków rocznic, ale w Sułkowicach zaczyna się on dzień wcześniej, 30 kwietnia. Wtedy właśnie - zgodnie z naszym hasłem: JESTEŚMY BO PAMIĘTAMY - spotykamy się wspólnie na mszy świętej, by uczcić pamięć osób aresztowanych tego dnia w 1944 r. i wywiezionych do więzień i obozów zagłady. To czas, by przypomnieć także ofiary wcześniejszej pacyfikacji, która miała miejsce w lipcu 1943 roku oraz wszystkich tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. 

Ogółem w czasie wojny zginęło 76 mieszkańców Sułkowic. Aresztowania zaczęły się już w 1939 r. W październiku 1939 r. aresztowano 4 obywateli - nikt z nich nie wrócił. W marcu 1940 r. aresztowano 6 mieszkańców Sułkowic. Tylko dwóch wróciło z Gross-Rosen. Następnie pacyfikacja, aresztowania w 1944 roku, w czasie działań wojennych zginęło 9 osób. 

Społeczność Sułkowic nie powinna zapomnieć o tych ludziach, którzy zapisali się godnie w jej historii. 

Jak co roku, po mszy świętej która rozpoczęła obchody rocznicowe, delegacje złożyły wieńce pod płytą pamiątkową na Starej Szkole. Uroczystość zakończyło spotkanie okolicznościowe zorganizowane wspólnie przez Urząd Gminy  i nasze stowarzyszenie.

tekst. Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło"

foto. EK, TP