Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Przenoszenie kapliczki w Biertowicach – 14 listopada 2018 r. Drukuj Email
piątek, 16 listopada 2018 10:14, odsłon: 2380

Niecodzienny widok – kapliczka z 1809 r. w powietrzu

przenoszenie_kapliczki_b W Biertowicach trwa realizacja projektu pod nazwą: Utworzenie przystanku turystycznego oraz miejsca integracji mieszkańców poprzez przeniesienie i renowację Kapliczki domkowej pw. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach. (Przystanek nr 38 na szlaku "Wokół Dalina").

 

Inwestorem jest Parafia Rzymskokatolicka p. w. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach. Całkowita wartość zadania wynosi 192 925,00 zł, z czego kwota dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi 98 700,00 zł. Wykonawcą zadania jest firma PRO-ART Artur Wiśnicz Beata Wiśnicz Sp. Cywilna, Jasienica 303 32-400 Myślenice, a termin jego realizacji jest przewidziany na czerwiec 2019 r.

Zadanie polega na przeniesieniu i odnowieniu kaplicy poprzez wykonanie robót rozbiórkowych, zabezpieczenie ścian i sklepienia przed przeniesieniem, wykonanie robót żelbetowych, przeniesienie kapliczki, wykonanie robót dachowych, wymianę stolarki drzwiowej, położenie nawierzchni z kostki betonowej, okładziny kamiennej, zagospodarowanie terenu oraz wykonanie i montaż tablicy informacyjnej.

14 listopada 2018 r. odbyło się najważniejsze i najtrudniejsze z tych zdań – czyli właśnie przeniesienie kapliczki na nowe fundamenty. Wykonała to specjalistyczna firma z dźwigiem. Główną trudnością było to, żeby kapliczka nie rozleciała się w powietrzu. Udało się. Kapliczka została usadowiona na nowych fundamentach, które są wyższe niż stare, co ma zapobiegać zalewaniu i podtapianiu kapliczki, a tym samym jej dalszemu niszczeniu.

Wydarzenie to uwieczniła TVP Kraków i jej reporter Paweł Sroka w Kronice Krakowskiej z dnia 14 listopada o 14:30. Można je obejrzeć pod linkiem: https://krakow.tvp.pl/39952273/14112018-1430 (8 min. 30 sek.)

Z historii powstania kapliczki

Murowana kaplica z 1809 r. – usytuowana jest przy drodze głównej nr 956. W obliczu kataklizmu i chorób, które pod koniec XVIII w. zaczęły nawiedzać Biertowice, postanowiono przybliżyć się do Boga, budując przydrożną kapliczkę, w której można było nawet odprawiać Mszę św. Mieszkańcy Biertowic wybudowali ją z kamieni, na spoinie glinianej. Powstała kapliczka domkowa na rzucie kwadratu o boku 315 cm, grubości ścian 60 cm wraz ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, nisza ołtarzową, ścianami szczytowymi i wieżyczką. Miała pokrycie w postaci gontu drewnianego. Wewnętrzne wymiary to 1,85 x1,85 m. Zmieści się w niej do trzech osób. W kapliczce umieszczony jest obraz Maryi z różańcem w dłoni i to ona – Matka Boża Różańcowa stała się patronką tego miejsca i całej wioski.

tekst i fot. jgk