Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Przenoszenie kapliczki w Biertowicach – 14 listopada 2018 r. Drukuj Email
piątek, 16 listopada 2018 10:14, odsłon: 1426

Niecodzienny widok – kapliczka z 1809 r. w powietrzu

przenoszenie_kapliczki_b W Biertowicach trwa realizacja projektu pod nazwą: Utworzenie przystanku turystycznego oraz miejsca integracji mieszkańców poprzez przeniesienie i renowację Kapliczki domkowej pw. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach. (Przystanek nr 38 na szlaku "Wokół Dalina").

 

Inwestorem jest Parafia Rzymskokatolicka p. w. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach. Całkowita wartość zadania wynosi 192 925,00 zł, z czego kwota dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi 98 700,00 zł. Wykonawcą zadania jest firma PRO-ART Artur Wiśnicz Beata Wiśnicz Sp. Cywilna, Jasienica 303 32-400 Myślenice, a termin jego realizacji jest przewidziany na czerwiec 2019 r.

Zadanie polega na przeniesieniu i odnowieniu kaplicy poprzez wykonanie robót rozbiórkowych, zabezpieczenie ścian i sklepienia przed przeniesieniem, wykonanie robót żelbetowych, przeniesienie kapliczki, wykonanie robót dachowych, wymianę stolarki drzwiowej, położenie nawierzchni z kostki betonowej, okładziny kamiennej, zagospodarowanie terenu oraz wykonanie i montaż tablicy informacyjnej.

14 listopada 2018 r. odbyło się najważniejsze i najtrudniejsze z tych zdań – czyli właśnie przeniesienie kapliczki na nowe fundamenty. Wykonała to specjalistyczna firma z dźwigiem. Główną trudnością było to, żeby kapliczka nie rozleciała się w powietrzu. Udało się. Kapliczka została usadowiona na nowych fundamentach, które są wyższe niż stare, co ma zapobiegać zalewaniu i podtapianiu kapliczki, a tym samym jej dalszemu niszczeniu.

Wydarzenie to uwieczniła TVP Kraków i jej reporter Paweł Sroka w Kronice Krakowskiej z dnia 14 listopada o 14:30. Można je obejrzeć pod linkiem: https://krakow.tvp.pl/39952273/14112018-1430 (8 min. 30 sek.)

Z historii powstania kapliczki

Murowana kaplica z 1809 r. – usytuowana jest przy drodze głównej nr 956. W obliczu kataklizmu i chorób, które pod koniec XVIII w. zaczęły nawiedzać Biertowice, postanowiono przybliżyć się do Boga, budując przydrożną kapliczkę, w której można było nawet odprawiać Mszę św. Mieszkańcy Biertowic wybudowali ją z kamieni, na spoinie glinianej. Powstała kapliczka domkowa na rzucie kwadratu o boku 315 cm, grubości ścian 60 cm wraz ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, nisza ołtarzową, ścianami szczytowymi i wieżyczką. Miała pokrycie w postaci gontu drewnianego. Wewnętrzne wymiary to 1,85 x1,85 m. Zmieści się w niej do trzech osób. W kapliczce umieszczony jest obraz Maryi z różańcem w dłoni i to ona – Matka Boża Różańcowa stała się patronką tego miejsca i całej wioski.

tekst i fot. jgk