Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Marsz dla Niepodległej w Biertowicach – 4 listopada 2018 r. Drukuj Email
wtorek, 06 listopada 2018 15:27, odsłon: 614

„Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie Polską...”

marsz_ku_wolnosci Dzień 4 listopada 2018 roku. Za pięć minut rozpocznie się Msza św. w parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach. Pod kościołem czekają uczniowie z rodzinami, nauczyciele, orkiestra i OSP z Biertowic.

Będziemy uczestniczyć w „Marszu dla Niepodległej”. To wielkie wydarzenie dla nas wszystkich. Tak uczcimy obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wchodzimy do kościoła. Towarzyszą nam w tej podniosłej chwili sztandary – druhów OSP oraz naszej szkoły. Każdy uczeń ma na sobie wspaniały strój z wybranej epoki historycznej. Dzieci z klasy pierwszej to kosynierzy, drugiej – rycerze z okresu Piastów, trzeciej – legioniści, czwartej – przedstawiciele szarych szeregów, piątej – żołnierze z II wojny światowej, siódmej – husaria, a ósmej odważne i znaczące postacie z okresu lat 80. (ks. J. Popiełuszko, kardynał S. Wyszyński, J. Wiśniewski). Rodzice częściowo wykorzystali swoje ubrania z okresu młodości, kiedy to należeli do harcerstwa. Zaprojektowali historyczne stroje, które uczniowie noszą z powagą i szacunkiem, z dumą na twarzy. Postawa uczniów podoba się dorosłym. Na lewej piersi małej Polki i małego Polaka widnieje biało – czerwony kotylion. To nas jednoczy, wiemy po co tu jesteśmy. Dzieci stoją pod ołtarzem i słuchają słów księdza proboszcza Jacka Budzonia.

Czym jest dla nas honor? Czym jest dla nas Ojczyzna? Wymieniamy postacie, które zapisały się w naszej historii: Mieszko I, jako władca jednoczący plemiona pod znakiem krzyża, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Maria Curie – Skłodowska, „Rudy, Alek i Zośka” i wielu innych. Pojawia się myśl, że my też chcemy być wielkimi Polakami. Chcemy być wzorem.

Po Mszy św. spotykamy się pod strażnicą, gdzie pani dyrektor Renata Skrzeczek wita nas serdecznie i dziękuje za wspólną uroczystość. Uczniowie śpiewają patriotyczne piosenki, całość uświetnia gra orkiestry dętej z Krzywaczki i Bęczarki. Przy słowach Mazurka Dąbrowskiego następuje wciągnięcie flagi na maszt, a potem łopot na wietrze i cisza…

Zawyła syrena dając znak do rozpoczęcia marszu. Idziemy, jak lata temu szli Polacy na śmierć i po wolność. Idziemy z nieśmiałym śpiewem na ustach. Orkiestra przygrywa: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Rota”, „Płynie Wisła, płynie”, „Ułani, ułani”. Jest nam ze sobą dobrze. Cieszymy się z tego marszu, powiewają flagi biało - czerwone. Możemy pokazać mieszkańcom i przejeżdżającym kierowcom, że jesteśmy dumni z Polski, że świętujemy. Możemy pokazać, że kochamy Polskę, że jesteśmy patriotami. Niektórzy z nas trzymają się za ręce: nauczycielka z uczennicą, dwie koleżanki. Strażacy dbają o nasze bezpieczeństwo. Uśmiechamy się. Wracamy pod strażnicę, gdzie czeka na wszystkich poczęstunek: pyszny żurek z kiełbasą, gorąca herbata i biały chleb. To chleb z polskich zbóż.

Jesteśmy jedną wielką rodziną. Tu rośnie nasze małe serce.

Paulina Sutor-Głodzik

 

Składam najserdeczniejsze podziękowania na ręce ks. proboszcza Jacka Budzonia za słowo wygłoszone szczególnie do dzieci w czasie Mszy św. i udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziękuję bardzo wszystkim druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Biertowic, na czele z prezesem Panem Pawłem Śliwą i naczelnikiem – Panem Marcinem Klimczykiem, za wystawienie sztandaru do uroczystości, za tak liczną obecność i przygotowanie gorącego poczęstunku dla wszystkich, a nade wszystko za zapewnienie bezpieczeństwa na trasie przemarszu. Do podziękowań należy również dołączyć Radę Sołecką z Panem sołtysem Kazimierzem Królem za sfinansowanie kosztu przygotowania pysznego żurku z kiełbasą. Wyrazy wdzięczności składam dla orkiestry dętej z Krzywaczki i Bęczarki, za to że mimo napiętego grafiku zgodzili się uświetnić naszą uroczystość wspaniale przygotowanym repertuarem i towarzyszyli nam podczas Mszy św. i w czasie marszu.

Bohaterami tej uroczystości niewątpliwie byli także Szanowni Rodzice, którzy bardzo poważnie potraktowali moją prośbę i wspaniale przygotowali historyczne stroje dla swoich dzieci. Serdecznie dziękuję i jestem zbudowana Państwa postawą. Państwa obecność i wspólne świętowanie jest doskonałym wzorem dla młodego pokolenia, że jeśli chodzi o Polskę, to My zawsze jesteśmy gotowi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszego Marszu dla Niepodległej serdecznie dziękuję i pozostaję z wyrazami szacunku.

Renata Skrzeczek

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Biertowicach

fot. Monika Widlarz