Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Oczyszczacz powietrza dla przedszkola w Harbutowicach Drukuj Email
poniedziałek, 08 października 2018 09:34, odsłon: 402

Podarunek dla najmłodszych

oczyszczacz_hPrzedszkole w Harbutowicach 4 października otrzymało od Województwa Małapolskiego oczyszczacz powietrza.

Jego przekazanie odbyło się podczas uroczystości promującej dbanie o czyste powietrze. Trafił do placówki w ramach projektu zintegrowanego LIFE Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze, współfinansowanego ze środków Programu LIFE UE.

W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego urządzenie oraz dodatkowo słodkości dla dzieci wręczył na ręce dyrektor Małgorzaty Kisielewskiej radny wojewódzki, a zarazem członek komisji ochrony zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego Marek Wierzba, który jest również dyrektorem Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Na początku powiedział trochę z przekorą, że zastanawiał się, czy w ogóle taki oczyszczasz w Harbutowicach jest potrzebny, skoro jest tu tak pięknie i zielono. W obecności wszystkich przedszkolaków, ich rodziców i babć życzył, by oczyszczacz jak najlepiej i jak najdłużej służył.

Na uroczystości obecny był także burmistrz Piotr Pułka, który dziękował Gościowi w imieniu całej społeczności szkolnej za podarunek od Urzędu Marszałkowskiego. Przedszkolaki z dwóch oddziałów przygotowane przez Martę Szczurek i Karolinę Blak dały wspaniały występ taneczno-wokalno-aktorski, choć prawie połowa z nich jest w przedszkolu dopiero 4 tygodnie. Dzieci bez żadnych oporów deklamowały wiersze na temat ekologii, środowiska, powietrza i ziemi oraz śpiewały piosenki związane z przyrodą. Spisały się znakomicie i tym samym rozpoczęły oficjalnie rok szkolny, który w Harbutowicach tematycznie ma być związany właśnie z edukacją w temacie ochrony środowiska. Po występie udały się na spacer, gdzie mogły jeszcze powdychać świeżego powietrza.

Według producentów oczyszczaczy powietrza to urządzenie to dobry wybór dla przedszkoli i żłobków, gdyż stosowanie go w ww. placówkach minimalizuje rozprzestrzenianie się chorób i chroni delikatny układ oddechowy dziecka, który dużo łatwiej pochłania szkodliwe substancje niż organizm dorosłego człowieka. Oczyszczacz to urządzenie, które ma za zadanie uzdatniać powietrze, tj. skutecznie usuwa z powietrza kurz, pyłki roślin, drobnoustroje, szkodliwe związki chemiczne ze skutecznością bliską 99,97%, co jest ważne także dla alergików i astmatyków. Oczyszczacze powietrza coraz częściej stosowane są w celach profilaktycznych: wynika to z bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza (smog), które przedostaje się do naszych domów przez otwarte drzwi, okna i wentylację.

Idzie zima, więc oczyszczacz będzie jak znalazł, nawet w zielonych płucach gminy Sułkowice, którymi są właśnie Harbutowice. Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

LIFE-IP Malopolska m

tesk i fot. Joanna Gatlik-Kopciuch