Wybory samorządowe 2018

Oczyszczacz powietrza dla przedszkola w Harbutowicach Drukuj Email
poniedziałek, 08 października 2018 09:34, odsłon: 295

Podarunek dla najmłodszych

oczyszczacz_hPrzedszkole w Harbutowicach 4 października otrzymało od Województwa Małapolskiego oczyszczacz powietrza.

Jego przekazanie odbyło się podczas uroczystości promującej dbanie o czyste powietrze. Trafił do placówki w ramach projektu zintegrowanego LIFE Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze, współfinansowanego ze środków Programu LIFE UE.

W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego urządzenie oraz dodatkowo słodkości dla dzieci wręczył na ręce dyrektor Małgorzaty Kisielewskiej radny wojewódzki, a zarazem członek komisji ochrony zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego Marek Wierzba, który jest również dyrektorem Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Na początku powiedział trochę z przekorą, że zastanawiał się, czy w ogóle taki oczyszczasz w Harbutowicach jest potrzebny, skoro jest tu tak pięknie i zielono. W obecności wszystkich przedszkolaków, ich rodziców i babć życzył, by oczyszczacz jak najlepiej i jak najdłużej służył.

Na uroczystości obecny był także burmistrz Piotr Pułka, który dziękował Gościowi w imieniu całej społeczności szkolnej za podarunek od Urzędu Marszałkowskiego. Przedszkolaki z dwóch oddziałów przygotowane przez Martę Szczurek i Karolinę Blak dały wspaniały występ taneczno-wokalno-aktorski, choć prawie połowa z nich jest w przedszkolu dopiero 4 tygodnie. Dzieci bez żadnych oporów deklamowały wiersze na temat ekologii, środowiska, powietrza i ziemi oraz śpiewały piosenki związane z przyrodą. Spisały się znakomicie i tym samym rozpoczęły oficjalnie rok szkolny, który w Harbutowicach tematycznie ma być związany właśnie z edukacją w temacie ochrony środowiska. Po występie udały się na spacer, gdzie mogły jeszcze powdychać świeżego powietrza.

Według producentów oczyszczaczy powietrza to urządzenie to dobry wybór dla przedszkoli i żłobków, gdyż stosowanie go w ww. placówkach minimalizuje rozprzestrzenianie się chorób i chroni delikatny układ oddechowy dziecka, który dużo łatwiej pochłania szkodliwe substancje niż organizm dorosłego człowieka. Oczyszczacz to urządzenie, które ma za zadanie uzdatniać powietrze, tj. skutecznie usuwa z powietrza kurz, pyłki roślin, drobnoustroje, szkodliwe związki chemiczne ze skutecznością bliską 99,97%, co jest ważne także dla alergików i astmatyków. Oczyszczacze powietrza coraz częściej stosowane są w celach profilaktycznych: wynika to z bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza (smog), które przedostaje się do naszych domów przez otwarte drzwi, okna i wentylację.

Idzie zima, więc oczyszczacz będzie jak znalazł, nawet w zielonych płucach gminy Sułkowice, którymi są właśnie Harbutowice. Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

LIFE-IP Malopolska m

tesk i fot. Joanna Gatlik-Kopciuch