Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

Wybory samorządowe 2018

wybory avatar

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Otwarcie hali sportowej w Rudniku Drukuj Email
sobota, 22 września 2018 21:05, odsłon: 1309

Dla ćwiczenia ciała, umysłu i ducha

rudnik hala otwarce

Nowoczesna hala sportowa z dużym, funkcjonalnym zapleczem i siłownią została oficjalnie otwarta i poświęcona 22 września 2018 r.

Obiekt poświęcił ks. proboszcz Marian Błaszczyk, a przecięcia wstęgi dokonali poseł Jarosław Szlachetka, burmistrz Piotr Pułka, przewodniczący RM Jan Socha i dyrektor ZPO w Rudniku Konrad Gomulak. Uczniowie zaś najpierw ułożyli flagę z białych i czerwonych baloników, a następnie wypuścili je pod sam sufit.

Duchowe zaplecze sportu

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Mszy św. w rudnickim kościele. Ks. proboszcz Marian Błaszczyk zwrócił w homilii uwagę na znaczenie sportu w rozwoju człowieka. Aby był to rozwój harmonijny, konieczne jest połączenie wszystkich aspektów ludzkiej natury: fizycznego, umysłowego i duchowego. Podawał przykłady wybitnych sportowców, którzy otwarcie przyznają się do swojej religijności. Z drugiej strony przypominał, jak cenili sport Ojciec Święty Jan Paweł II i Benedykt XVI. 

Podczas mszy św. śpiewała dziecięca schola, lekcję mszalną odczytał przedstawiciel Rady Rodziców, dary ofiarne do ołtarza ponieśli uczniowie rudnickiej szkoły, a przy ołtarzu stanął szkolny poczet sztandarowy. We Mszy św. wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście.

Niech wam służy i niech wychowa mistrzów

Wiele serdecznych słów skierowali do uczniów i nauczycieli goście. Okazuje się, że większość z nich ma własną sportową przeszłość, np. poseł Jarosław Szlachetka był nauczycielem WF, burmistrz Piotr Pułka grał w piłkę ręczną i pływał, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Pułka również jest sportowcem i założycielem oraz trenerem KS Delfin. Jarosław Szlachetka opowiedział o programach rządowych wspierających rozwój bazy sportowej. Słowa uznania skierował do samorządu gminy, który podjął kosztowne wyzwanie budowy hali i zdecydował się skorzystać z rządowej dotacji wys. ok. 2 mln zł. W sumie budowa kosztowała ok. 5 mln zł. Za halę dziękowali i życzli, by dobrze służyła całej społeczności wsi przewodniczący Rady Miejskiej Jan Socha, sołtys Rudnika Zofia Góralik i dyrektor ZPO w Rudniku Konrad Gomulak.

Zabierający głos dziękowali wykonawcy Czesławowi Stożkowi za znakomitą współpracę, bezproblemowe i rzetelne prowadzenie inwestycji, a także dyrektorowi poprzedniej kadencji Mirosławowi Pękali, który – jak powiedział burmistrz, wiele godzin spędził na budowie i włożył w nią wiele serca. Dla wszystkich zaangażowanych w budowę były kwiaty, a Czesław Stożek otrzymał od burmistrza piłkę z pamiątkowymi podpisami.

Były też prezenty dla użytkowników hali na dobry początek. Jeszcze przed uroczystością burmistrz podarował hali zestaw nagłaśniający. Andrzej Pułka i dyrektor ZSZiO Waldemar Wolski podarowali piłki do gry w różnych konkurencjach, a ponadto Rada Powiatu przekazała nagrody na pierwsze rozgrywane na hali konkursy.

A tam, gdzie to kretowisko

Występ artystyczny rozpoczął się od wejścia do hali Dawida z pierwszej klasy z taczkami. Witany gromkimi oklaskami i salwami śmiechu, gromko i żywiołowo odśpiewał przebój Golec uOrkiestra – Ściernisko, ze słowami dostosowanymi do rudnickich aktualnych realiów. I oczywiście tam, gdzie to kretowisko stoi nowa hala sportowa.

Uczniowie przygotowali też kilka pokazów. Przedszkolaki zaprezentowały układ taneczny laleczka z porcelany, starsze dziewczęta – układ tańca nowoczesnego, a uczniowie z Rudnika należący do UKS Katana – pokaz treningu judo. Tańcem ludowym ubogaciły część artystyczną dzieci z ZPiT Elegia, a chór szkolny śpiewał podczas uroczystości i na jej zakończenie. Wielki finał zaangażował wszystkich uczniów. Ci z prawej strony hali z białymi balonikami, ci z lewej z czerwonymi, ułożyli razem flagę narodową, a następnie wypuścili baloniki w powietrze, pod sufit hali.

W uroczystość otwarcia zaangażowani byli dosłownie wszyscy z rudnickiej szkoły, od dyrektora i wicedyrektor Agnieszki Szlachetki, poprzez uczniów, wszystkich nauczycieli (a zwłaszcza wf-istów), po pracowników szkoły i rodziców. Wysiłek przyniósł wspaniały efekt, czego dowody można przeczytać w księdze pamiątkowej szkoły. A na zakończenie Czesław Stożek zaprosił gości i kadrę szkoły na wspólny obiad, dołączając się do radości z tego, że wybudowany przez niego obiekt tak się podoba i już dobrze służy szkole i Rudnikowi.

Hala w pigułce

Hala sportowa w Rudniku to piękny, nowoczesny obiekt. Sala główna ma wymiary pola gry  19 m x 32 m i wysokość zmienną od 8,2 – 8,9 m. Na zaplecze składają się m.in. szatnie z sanitariatami i prysznicami, magazyny na sprzęt sportowy, pokoje nauczycielskie z łazienkami, siłownia, galeria, przestronne korytarze.

Wybudowana została w latach 2016–2018 (prezentację zdjęć z budowy można było oglądać na ekranie podczas uroczystości) dzięki decyzji Rady Miejskiej VII kadencji i zaangażowaniu burmistrza Piotra Pułki i przewodniczącego Rady Miejskiej – Jana Sochy. Obiekt zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Jana Skąpskiego, wybudował Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Czesława Stożka z Kasinki Małej, inspektorem nadzoru był Łukasz Uryga.

Koszt robót budowlanych wyniósł – 4 941 269,29 zł,
w tym Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało – 2 016 000,00 zł.

Fakty te zostały uwiecznione na oprawnym adresie pamiątkowym podarowanym przez Urząd Miejski i zawieszonym przy wejściu do hali.

tekst i fot. Anna Witalis-Zdrzenicka