Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Otwarcie hali sportowej w Rudniku Drukuj Email
sobota, 22 września 2018 21:05, odsłon: 1439

Dla ćwiczenia ciała, umysłu i ducha

rudnik hala otwarce

Nowoczesna hala sportowa z dużym, funkcjonalnym zapleczem i siłownią została oficjalnie otwarta i poświęcona 22 września 2018 r.

Obiekt poświęcił ks. proboszcz Marian Błaszczyk, a przecięcia wstęgi dokonali poseł Jarosław Szlachetka, burmistrz Piotr Pułka, przewodniczący RM Jan Socha i dyrektor ZPO w Rudniku Konrad Gomulak. Uczniowie zaś najpierw ułożyli flagę z białych i czerwonych baloników, a następnie wypuścili je pod sam sufit.

Duchowe zaplecze sportu

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej Mszy św. w rudnickim kościele. Ks. proboszcz Marian Błaszczyk zwrócił w homilii uwagę na znaczenie sportu w rozwoju człowieka. Aby był to rozwój harmonijny, konieczne jest połączenie wszystkich aspektów ludzkiej natury: fizycznego, umysłowego i duchowego. Podawał przykłady wybitnych sportowców, którzy otwarcie przyznają się do swojej religijności. Z drugiej strony przypominał, jak cenili sport Ojciec Święty Jan Paweł II i Benedykt XVI. 

Podczas mszy św. śpiewała dziecięca schola, lekcję mszalną odczytał przedstawiciel Rady Rodziców, dary ofiarne do ołtarza ponieśli uczniowie rudnickiej szkoły, a przy ołtarzu stanął szkolny poczet sztandarowy. We Mszy św. wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście.

Niech wam służy i niech wychowa mistrzów

Wiele serdecznych słów skierowali do uczniów i nauczycieli goście. Okazuje się, że większość z nich ma własną sportową przeszłość, np. poseł Jarosław Szlachetka był nauczycielem WF, burmistrz Piotr Pułka grał w piłkę ręczną i pływał, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Pułka również jest sportowcem i założycielem oraz trenerem KS Delfin. Jarosław Szlachetka opowiedział o programach rządowych wspierających rozwój bazy sportowej. Słowa uznania skierował do samorządu gminy, który podjął kosztowne wyzwanie budowy hali i zdecydował się skorzystać z rządowej dotacji wys. ok. 2 mln zł. W sumie budowa kosztowała ok. 5 mln zł. Za halę dziękowali i życzli, by dobrze służyła całej społeczności wsi przewodniczący Rady Miejskiej Jan Socha, sołtys Rudnika Zofia Góralik i dyrektor ZPO w Rudniku Konrad Gomulak.

Zabierający głos dziękowali wykonawcy Czesławowi Stożkowi za znakomitą współpracę, bezproblemowe i rzetelne prowadzenie inwestycji, a także dyrektorowi poprzedniej kadencji Mirosławowi Pękali, który – jak powiedział burmistrz, wiele godzin spędził na budowie i włożył w nią wiele serca. Dla wszystkich zaangażowanych w budowę były kwiaty, a Czesław Stożek otrzymał od burmistrza piłkę z pamiątkowymi podpisami.

Były też prezenty dla użytkowników hali na dobry początek. Jeszcze przed uroczystością burmistrz podarował hali zestaw nagłaśniający. Andrzej Pułka i dyrektor ZSZiO Waldemar Wolski podarowali piłki do gry w różnych konkurencjach, a ponadto Rada Powiatu przekazała nagrody na pierwsze rozgrywane na hali konkursy.

A tam, gdzie to kretowisko

Występ artystyczny rozpoczął się od wejścia do hali Dawida z pierwszej klasy z taczkami. Witany gromkimi oklaskami i salwami śmiechu, gromko i żywiołowo odśpiewał przebój Golec uOrkiestra – Ściernisko, ze słowami dostosowanymi do rudnickich aktualnych realiów. I oczywiście tam, gdzie to kretowisko stoi nowa hala sportowa.

Uczniowie przygotowali też kilka pokazów. Przedszkolaki zaprezentowały układ taneczny laleczka z porcelany, starsze dziewczęta – układ tańca nowoczesnego, a uczniowie z Rudnika należący do UKS Katana – pokaz treningu judo. Tańcem ludowym ubogaciły część artystyczną dzieci z ZPiT Elegia, a chór szkolny śpiewał podczas uroczystości i na jej zakończenie. Wielki finał zaangażował wszystkich uczniów. Ci z prawej strony hali z białymi balonikami, ci z lewej z czerwonymi, ułożyli razem flagę narodową, a następnie wypuścili baloniki w powietrze, pod sufit hali.

W uroczystość otwarcia zaangażowani byli dosłownie wszyscy z rudnickiej szkoły, od dyrektora i wicedyrektor Agnieszki Szlachetki, poprzez uczniów, wszystkich nauczycieli (a zwłaszcza wf-istów), po pracowników szkoły i rodziców. Wysiłek przyniósł wspaniały efekt, czego dowody można przeczytać w księdze pamiątkowej szkoły. A na zakończenie Czesław Stożek zaprosił gości i kadrę szkoły na wspólny obiad, dołączając się do radości z tego, że wybudowany przez niego obiekt tak się podoba i już dobrze służy szkole i Rudnikowi.

Hala w pigułce

Hala sportowa w Rudniku to piękny, nowoczesny obiekt. Sala główna ma wymiary pola gry  19 m x 32 m i wysokość zmienną od 8,2 – 8,9 m. Na zaplecze składają się m.in. szatnie z sanitariatami i prysznicami, magazyny na sprzęt sportowy, pokoje nauczycielskie z łazienkami, siłownia, galeria, przestronne korytarze.

Wybudowana została w latach 2016–2018 (prezentację zdjęć z budowy można było oglądać na ekranie podczas uroczystości) dzięki decyzji Rady Miejskiej VII kadencji i zaangażowaniu burmistrza Piotra Pułki i przewodniczącego Rady Miejskiej – Jana Sochy. Obiekt zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Jana Skąpskiego, wybudował Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Czesława Stożka z Kasinki Małej, inspektorem nadzoru był Łukasz Uryga.

Koszt robót budowlanych wyniósł – 4 941 269,29 zł,
w tym Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało – 2 016 000,00 zł.

Fakty te zostały uwiecznione na oprawnym adresie pamiątkowym podarowanym przez Urząd Miejski i zawieszonym przy wejściu do hali.

tekst i fot. Anna Witalis-Zdrzenicka