Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Nagroda im. Witkiewicza w dziedzinie architektury za Przedszkole nr 1 Drukuj Email
sobota, 08 września 2018 16:47, odsłon: 1060

Twórcy przedszkola w Sułkowicach z Nagrodą im. St. Witkiewicza

przedszkole nagroda

Architekci Maciej Franta i Łukasz Pióro oraz burmistrz Piotr Pułka odebrali wyróżnienie za budynek przedszkola w Sułkowicach - jednen z sześciu nowo zbudowanych w ciągu ostatnich 2 lat i już funkcjonujących obiektów, docenionych przez sąd konkursowy. 
Gala laureatów 9. edycji Nagrody im. Stanisława Witkiewicza odbyła się 7 września w Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia dla przedszkola sąd konkursowy zapisał: Wyróżnienie za formę obiektu, który buduje wizerunek miasta i może być przedmiotem dumy mieszkańców oraz za doskonałe wpisanie obiektu w otoczenie. W rozmowach kuluarowych uczestnicy gali podkreślali, jak ważne jest, żeby dzieci wychowywały się w niebanalnej przestrzeni, rozwijającej ich kreatywność, rozszerzającej horyzonty i budującej wielość punktów odniesienia. Przewodniczący sądu konkursowego Janusz Sepioł, wręczając burmistrzowi Piotrowi Pułce wyróżnienie dla naszej gminy, powiedział -  Byłem tam z wnuczką. Wspaniałe. Gratuluję.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest co dwa lata za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Sądowi konkursowemu przewodniczy Janusz Sepioł – były marszałek województwa, senator VI i VII kadencji, obecnie pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury - z wykształcenia architekt i historyk sztuki, generalny projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. W skład sądu konkursowego wchodzą architekci oraz historycy i krytycy architektury. Należy do grona liczących się, prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, a jej celem jest ochrona krajobrazu Małopolski przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej funkcjonalności nowych obiektów.

Nagradzani są architekci i inwestorzy. Mówiąc o istocie tej nagrody, Krzysztof Markiel – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – podkreślał, jak trudną dziedziną sztuki jest architektura. Wymaga ona bowiem nie tylko mądrego, odważnego i kreatywnego architekta, ale również inwestora wrażliwego i otwartego, mającego odwagę...

Sułkowickie przedszkole znalazło się w bardzo szacownym gronie nagrodzonych obiektów w kategorii budynki użyteczności publicznej:

I miejsce - Hala Cracovii z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy krakowskich błoniach,

II miejsce – terminal pasażerski T4 Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach,

III miejsce - Budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Ponadto przyznano trzy równorzędne wyróżnienia za następujące obiekty:

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Sułkowicach,

Hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie,

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.

Dla architektów naszego przedszkola nr 1 jest to ogromne docenienie ich pracy, biorąc pod uwagę, że inwestorami pozostałych obiektów konkursu są o wiele większe jednostki, dysponujące o wiele większym budżetem na swoje inwestycje.

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka