Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Hala sportowa w Rudniku i nowości w szkołach Drukuj Email
czwartek, 06 września 2018 22:15, odsłon: 1416

Hala sportowa w Rudniku, sala gimnastyczna w Biertowicach,
plac zabaw przy PS nr 1 w Sułkowicach

rudnik hala

Dwa lata temu nowy rok szkolny Krzywaczka witała kompleksem boisk, rok temu - Sułkowice świętowały otwarcie nowego przedszkola, w tym roku triumfuje Rudnik, gdzie już działa hala sportowa przy szkole.

Przez wakacje wyrosły też nowe obiekty przy placówkach oświatowych w innych miejscowościach.

 Hala sportowa w Rudniku

Chociaż uroczyste otwarcie hali sportowej w Rudniku planowane jest na 22 września 2018 r., to obiekt już działa i odbywają się w nim lekcje wf. Uczniowie i nauczyciele chwalą salę główną – jasną, przestronną, nasłonecznioną, nowocześnie wyposażoną. Ma ona wymiary pola gry  19 m x 32 m i wysokość zmienną od 8,2 – 8,9 m. Wuefiści zwracają też uwagę na wspaniałe zaplecze, m.in. szatnie z sanitariatami i prysznicami, magazyny na sprzęt sportowy, siłownię. Jak informuje burmistrz Piotr Pułka, prowadzone są rozmowy z NFZ-em zmierzające do utworzenia na najwyższej kondygnacji budynku gabinetu dentystycznego. 

Budowę rozpoczęto w lutym 2016 r. Prowadził ją Zakład Usług Remontowo–Budowlanych Czesław Stożek z Kasinki Małej, nadzór autorski nad inwestycją sprawował Jan Skąpski, a nadzór inwestorski - Łukasz Uryga. Obiekt kosztował w sumie 5 060 045,00 zł, z czego 2 016 000,00 zł dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej – edycja 2016.

Szkoła w Rudniku ma teraz komfortowe warunki pracy. W ciągu ostatnich 5 lat rudnicka "tysiąclatka" przeszła prawdziwą metamorfozę. Najpierw w 2013 roku otwarte zostało dobudowane skrzydło gimnazjum z przewiązką łączącą nową i starą część szkoły. Nareszcie była tu aula z prawdziwego zdarzenia, obszerny hol na apele, nowe pomieszczenia dla stołówki, biblioteki, zaplecza socjalno-pedagogicznego, szatnie. Skończyła się ciasnota i zmianowość. Co więcej, jesienią tego samego roku uruchomiony został plac zabaw z programu Radosna Szkoła. Z placu po lekcjach korzystają też mieszkańcy Rudnika. 

Kolejnym etapem modernizacji placówki był kapitalny remont kuchni w starym budynku. Konieczne było osuszenie fundamentów i murów, przeprowadzenie wielu zabiegów zapewniających bezpieczeństwo sanitarne, a na sam koniec kuchnia wyposażona została w nowoczesny sprzęt, którego pozazdrościć mogą kuchnie renomowanych pensjonatów i restauracji. 

Oddana pod koniec tegorocznych wakacji hala sportowa wieńczy dzieło rozbudowy szkoły, choć oczywiście są wciąż jeszcze potrzeby remontowo-modernizacyjne w starym budynku. Ale pomimo nich Rudnik może się już chlubić piękną, nowoczesną szkołą, która w wysokim standardzie socjalnym kształci na wysokim poziomie dzieci i młodzież od przedszkola po uczniów klas ósmych i ostatnich gimnazjalistów. 

biertowice salaSala gimnastyczna w Biertowicach

Ta inwestycja wydawała się niemożliwa do zrealizowania z powodu niewielkiej ilości miejsca. Ale dobra wola mieszkańców i gminy wzięła górę nad przeciwnościami. Między dwoma budynkami szkolnymi, w których mieści się przedszkole i szkoła (z salką gimnastyczną 50 m2)  powstaje sala sportowa - znacznie mniejsza niż hala w Rudniku, bo tylko na taką wystarczyło miejsca, ale za to z dwoma klasami lekcyjnymi na piętrze, co rozwiąże problem przekształcenia szkoły 6-klasowej w 8-klasową. Inwestycja rozpoczęła się w tym roku i już widać, jak się "mury pną do góry".  Jej zakończenie planowane jest na rok 2020.

Szkoła w Biertowicach mieści się w jeszcze przedwojennym budynku rozbudowanym w latach 80. Ta placówka, choć na bieżąco remontowana i doposażana, ma najtrudniejsze warunki lokalowe w gminie, więc budowa sali gimnastycznej z klasami lekcyjnymi była priorytetem na najbliższe lata.

sulkowice przedszkolePlac zabaw przy Przedszkolu nr 1

Nie od razu Kraków zbudowano, a co dopiero mówić o "kosmicznym" przedszkolu w Sułkowicach. W ubiegłym roku szkolnym dzieci z góry Sułkowic i centrum miasta otrzymały piękny, nowoczesny budynek, ale na plac zabaw przy nim trzeba było jeszcze poczekać rok. I to nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim z powodów technologicznych. Po wykopach teren pod plac musiał osiąść, "uleżeć się" i porosnąć murawą. Plac nie ma bowiem sztucznej nawierzchni, tylko prawdziwą trawę. Niedostatek placu zabaw łagodziły przez ten rok tarasy z ziemią i roślinami, na które dzieci wychodzą bezpośrednio ze swoich sal i przy ładnej pogodzie mogą się na nich bawić tak, jakby były integralną częścią pomieszczeń. 

Plac zabaw powstał w czerwcu 2018 r. Ma powierzchnię 1000 m2. Znajdują się na nim różnorodne urządzenia dostosowane do wieku maluchów, ale też i takie, które potrafią zachęcić starszaków do zabawy w ruchu. Z placu mogą korzystać także mieszkańcy - oczywiście po zakończeniu godzin pracy przedszkola. Dla dorosłych ustawione są tu ławeczki. A od strony ulicy i z tyłu placu mężnie rosną drzewa (każde w innym gatunku) posadzone tu rok temu przy otwarciu obiektu. Już niedługo wyrosną na tyle, by stać się prawdziwym Zakątkiem Malucha - do spędzania czasu w bliskim kontakcie z przyrodą i umożliwiającym jej obserwowanie. Panie na pewno postarają się też, by przy tych drzewach pojawiły się budki lęgowe i karmniki dla ptaków.

Plac zabaw przy Przedszkolu nr 1 kosztował 129.308,37 zł, z czego 82.278,00 zł dofinansowane zostało z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem programu grantowego Lokalnej Grupy Działania Między Dalinem i Gościbią. 

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka