Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

Wybory samorządowe 2018

wybory avatar

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Rozmowa wnuka z dziadkiem - "Kapliczki i inne obiekty zabytkowe" Drukuj Email
wtorek, 21 listopada 2017 15:39, odsłon: 845

Ukazanie walorów historycznych obszaru gmin Sułkowice i Myślenice

rozmowa_wnuka Były już legendy i podania, ginące zawody, zwyczaje, przyszła kolej na kapliczki i inne obiekty zabytkowe.
I to właśnie o nich została wydana kolejna książecka z serii "Rozmowa wnuka z dziadkiem", promowana przez Lokalną Grupę Działania Między Dalinem i Gościbią na spotkaniu 20 listopada w Starej Szkole w Sułkowicach, na którą zostali zaproszeni wszyscy autorzy wydanych tekstów.

Nasza historia zapisana z rozmów

Publikacja została stworzona z prac konkursowych, które nadesłali uczniowie z gmin Sułkowice i Myślenice na piątą już edycję konkursu. Wpłynęło 70 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów. Komisja oceniająca miała duży problem, kogo wyłonić jako zwycięzcę, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki. Prezes stowarzyszenia Kazimierz Dąbrowski podziękował Elżbiecie Skórze za prowadzenie konkursu i Iwonie Dudzik, która czytała, redagowała i korygowała nadesłane teksty. Z klas podstawowych pierwsze miejsce zajął Maciej Kania z Zasani, drugie Aleksandra Jaśkowiec z Trzemeśni, a trzecie Kinga i Wiktor Jania z Poręby. Jeśli chodzi o poziom gimnazjalny, to Julia Bochenek zajęła pierwsze miejsce, drugie Gabriela Gielata - obie z gimnazjum w Sułkowicach, a trzecie Natalia Chrzanowska z gimnazjum nr 3 w Myślenicach, działające pod opieką Marty Przęczek. Wyróżnienie otrzymał natomiast Adam Lempart z Harbutowic. Gimnazjum z Sułkowic zajęło także pierwsze miejsce pod względem nadesłanych prac – było ich aż 17, ze szkoły podstawowej w Trzemeśni nadesłano 9 wypracowań, zaś 6 prac ze szkoły w Zawadzie, komisja oceniała także opowieści z Jawornika, Drogini, Rudnika, Myślenic, Borzęty, Osieczan i Krzywaczki.

Dwie wybrane opowieści – Macieja Kani o „Stuletniej chacie we wsi Zasań” oraz Gabrieli Gielaty o „Wdzięcznym kupcu”, który - według opowiadań - postawił kapliczkę na Oblasku w Sułkowicach zostały odczytane przez Zofię Brożynę z zarządu LGD.

Pasjonat kapliczek Stanisław Cichoń

Jako że tematem przewodnim wydawnictwa były kapliczki – nie mogło zabraknąć ich największego miłośnika i pasjonata – znanego już chyba w całej Małopolsce, autora publikacji o kapliczkach powiatu myślenickiego Stanisława Szczepana Cichonia, dzięki któremu odrestaurowano kilkadziesiąt kapliczek. Wygłosił on prelekcję, dzieląc się swoją bogatą wiedzą na ich temat. Mówił on między innymi o tym, dlaczego stoją one najczęściej na rozstajach dróg – otóż wierzono, że właśnie na skrzyżowaniach są złe moce, a kapliczki miały je odgonić. Według prelegenta najbardziej popularnym patronem kapliczek jest św. Florian, patron strażaków, kolejnym jest św. Jan Nepomucen, który ma chronić od powodzi, wylewu rzek, gradobicia, następnie św. Wojciech, św. Stanisław i św. Antonii. Dosyć często pojawia się także III Upadek Chrystusa, Chrystus Frasobliwy i Nazareński (patron od wykupu niewolników z niewoli tureckiej i tatarskiej). Stanisław Cichoń mówił też, co nam dają kapliczki. Mówią o naszym kraju, historii, tradycji. To przy nich ludzie spotykają się na modlitwie, śpiewają majówki. To kapliczki tworzą koloryt miejscowości, dlatego trzeba o nie dbać, a w tej chwili nie wszystkie kapliczki są w dobrym stanie. Ludzie stawiali je z prośbą o zdrowie, o pomoc. Takiego natężenia kapliczek jak w Polsce nie ma w całej Europie. Pasjonat apelował także, żeby samemu nie malować kapliczek i na siłę ich nie naprawiać, bo źle przeprowadzona konserwacja może tylko zaszkodzić zabytkowi, nastąpi destrukcja kamienia i jego rozszczelnienie. Trzeba postępować tylko zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wygrani otrzymali nagrody, a wszyscy zebrani goście - książeczkę, promującą obszar i walory gmin Sułkowice i Myślenice. Kustosz Izby Tradycji Ryszard Judasz zaprosił wszystkich gości na zwiedzenie sułkowickiego muzeum, które właśnie wzbogaciło się od wiele nowych eksponatów i będzie dostępne od 6 grudnia 2017 r.

Tradycja w obiektywie

Podczas spotkania wręczone zostały także nagrody w konkursie fotograficznym „Tradycja w obiektywie”, którego celem było zobrazowanie konkretnych obrzędów, tradycji i innych elementów charakterystycznych dla obu Gmin. Pierwsze miejsce zajął Marian Leśniak z Krzywaczki (uprawa roli, miodobranie), drugie Anna Nowak z Bęczarki (pasieka), a trzecie Ewelina Bielska z Zasani (KGW Nasza Zasań). Zwycięzca podkreślił, że wygrane zdjęcia zrobił już bardzo dawno temu, a aktualnie ciężko jest spotkać takie widoki.

Dobrze, że i te piękne widoki i te pasjonujące historie starych, zabytkowych kapliczek i innych obiektów zabytkowych udało się uwiecznić na papierze. To najbezpieczniejsze miejsce na przetrwanie.

tekst i fot. Joanna Gatlik-Kopciuch