Wybory do Izby Rolniczej

OC - ZK Drukuj Email
poniedziałek, 22 maja 2017 13:27, odsłon: 1157

Obrona Cywilna

Obrona cywilna – system, którego celem jest ochrona ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof.
Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej. Formacje tworzą w drodze rozporządzenia ministrowie, a wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) – w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną. Formacje obrony cywilnej mogą tworzyć także pracodawcy.

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe to systemowe, skoordynowane i efektywne reagowanie administracji publicznej na zdarzenia kryzysowe, zapewniającego właściwe prowadzenie działań, głównie w zakresie odpowiedzialności dotyczącej: kierowania i nadzoru, informowania, ostrzegania i alarmowania ludności, łączności, ratownictwa, ewakuacji, pomocy społecznej, pomocy medycznej i porządku publicznego.
Zarządzanie kryzysowe to 4 zazębiające się fazy:
a)    zapobieganie sytuacjom kryzysowym;
b)    przygotowanie do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań;
c)    reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych;
d)    usuwanie ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej

Urząd Miejski w Sułkowicach
Stanowisko ds. Obrony Cywilnej
Rynek 1, 32-440 Sułkowice