Gminny konkurs tańca ludowego przedszkolaków Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 18:49, odsłon: 1236

przedszkole tance ludowePrzedszkolaki tańczą… na ludowo

Krakowiak, góral, cygan, taneczne zabawy dzieci na pastwisku i zabawy wiosenne złożyły się na kapitalny program konkursu tańca ludowego przedszkolaków, który 28 kwietnia odbył się w szkole w Rudniku.

Wystąpiło 5 przedszkoli. Wszystkie przedszkolaki były podziwiane, gorąco oklaskiwane, obdarowane dyplomami i upominkami, a zwycięzcy otrzymali ponadto puchary i medale.

Same poważne osoby

Konkurs otworzył dyrektor ZPO w Rudniku Mirosław Pękala, a prowadziła go nauczycielka tutejszego przedszkola Agnieszka Kaleta. Jury obradowało pod przewodnictwem Karoliny Druzgały-Pawlak - instruktora i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, a w jego skład weszła Halina Obst - dyrektor Sułkowickiego Ośrodka Kultury i Stanisław Judasz - instruktor Zespołu Pieśni i Tańca Elegia. Jury oceniało: dobór repertuaru muzycznego i tanecznego, opracowanie choreograficzne, technikę wykonania i charakter tańca, dobór strojów i rekwizytów oraz ogólny wyraz artystyczny.

Konkursowi przyglądali się rodzice, a także goście z Urzędu Miejskiego i dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Józefa Bernecka.

Swobodni jak rybki i kraby

Podczas gdy wszyscy oczekiwali na werdykt jury, dzieci nie nudziły się, tylko uczyły się ruchów tańca od stworzeń zamieszkujących oceany. Naukę prowadziła Agnieszka Kaleta z pomocą instruktorów amerykańskiego filmu wyświetlanego na ekranie. Dzieci znakomicie powtarzały ruchy podpowiadane przez prowadzących i dobrze się przy tym bawiły.

Każdy zasłużył na uznanie

A kiedy jury już przybyło na salę…- Mieliśmy naprawdę bardzo trudne zadanie i bardzo kłóciliśmy się, nim zapadł w końcu ostateczny werdykt - przyznała przewodnicząca, ogłaszając wyniki. Podkreślała, że wszystkie występy były bardzo dobre i ciekawe. Dlatego wszystkie zespoły otrzymały upominki i dyplomy. Dyplomy uznania i gadżety otrzymały też wszystkie dzieci tańczące w konkursie, a w dowód uznania wiceburmistrz Rozalia Oliwa wyczytała nazwiska wszystkich uczestników. Puchary, dyplomy i medale zwycięzcy odbierali z rak pani wiceburmistrz i dyrektora ZPO w Rudniku.

Laureaci

I miejsce - zespół Pszczółki z przedszkola w ZPO w Krzywaczce - za program zabawy ludowe związane z wiosną - opiekunki: Bogusława Bylica i Małgorzata Wątor.

II miejsce - zespół Mikołajki z PS nr 2 w Sułkowicach - za taniec cygan - opiekunki: Danuta Światłoń- Bielawa i Monika Postawa.

III miejsce - zespół Pszczoludki z przedszkola w ZPO w Rudniku - za zabawę ludową Żuraw i polkę -opiekunki:  Agnieszka Polewka i Magdalena Magiera.

Wyróżnienia:

- zespół z przedszkola w Biertowicach - za taniec góralski - opiekunki: Joanna Kuczyńska i Paulina Sutor-Głodzik,

- zespół z przedszkola w Harbutowicach - za taniec krakowiak - opiekunka Marta Szczurek.

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka