Wybory do Izby Rolniczej

Konsekracja nowego ołtarza w Sułkowicach Drukuj Email
czwartek, 02 października 2014 14:41, odsłon: 997

konsekracjaOd gminy na jubileusz 50-lecia parafii

Sułkowice świętowały jubileusz 50-lecia swojej świątyni połączony z konsekracją nowego ołtarza. Dokonał jej ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. proboszcza Edwarda Antolaka, księży pracujących w parafii obecnie i w przeszłości, księży rodaków, kapłanów z dekanatu sułkowickiego oraz gości ks. kardynała i ks. proboszcza.

Z tej wyjątkowej okazji gmina Sułkowice ufundowała do kościoła kielich na komunikanty, który burmistrz Piotr Pułka wręczył na ręce ks. kardynała podczas procesji z darami ofiarnymi. Metropolita ks. kardynał Stanisław Dziwisz - Honorowy Obywatel naszej gminy - otrzymał też od delegacji Urzędu Miejskiego bukiet róż i podziękowania za pamięć o nas przy wielu ważnych wydarzeniach w gminie i dekanacie.

Podczas liturgii śpiewał chór Apassionata,  grała sułkowicka orkiestra dęta, a każda z grup duszpasterskich działających przy kościele dołożyła wielu starań, by wzbogacić oprawę tej uroczystości.

Parafia przygotowywała się do tego wydarzenia duchowo poprzez spotkania modlitewne (łącznie z "Modlitewnym Jerycho"), misje święte w ubiegłym roku oraz renowację misji świętych tuż przed uroczystościami konsekracji, którą prowadził ks. Mateusz Hosaja - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W parafii trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa do rodzin. Organizowane też były pielgrzymki wiernych do miejsc kultu.  Przygotowania materialne objęły gruntowny remont świątyni oraz ufundowanie nowego ołtarza głównego. Prace prowadzone były przez ks. proboszcza wraz z parafianami pod kierunkiem architektów, którzy dbali o to, by zachować pierwotny zamysł architektoniczny kościoła neoromańskiego.  Historia powstania świątyni oraz jej renowacji zawarta została w książce - cegiełce wydanej przez parafię, a dochód z niej jest przeznaczony na pokrycie pozostałych jeszcze do spłacenia kosztów remontu.
Z dziejów budowy kościoła
Podczas uroczystości przypomniano też historię budowy świątyni, sięgającą czasów XX-lecia międzywojennego i daru przekazanego dla sułkowickiego kościoła  przez rodaka ks. Andrzeja Łojka. Pierwszy komitet budowy powstał w roku 1937 i zaczęto prace przy fundamentach, przerwane jednak przez wybuch wojny na wiele lat. Po wojnie powrócono do idei budowy nowego kościoła, a w 1949 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała do 1961 roku. Wtedy to kościół został poświęcony przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Odprawiane już w nim były nabożeństwa i Msze św., ale przez 4 lata trwały jeszcze prace wykończeniowe. 8 listopada 1964 roku konsekracji świątyni dokonał ks. biskup Julian Groblicki.
Po Mszy św. księża kardynał Stanisław Dziwisz i proboszcz Edward Antolak podpisali akt poświęcenia ołtarza.

Akt poświęcenia ołtarza w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach

W imię Trójcy Przenajświętszej.

W Sułkowicach, dnia 20 września roku Pańskiego 2014, to jest w sobotę przed XXV Niedzielą zwykłą roku liturgicznego, gdy na Stolicy Piotrowej zasiadał Jego Świątobliwość Papież Franciszek, Jego Eminencja Stanisław Kardynał Dziwisz - Arcybiskup Metropolita Krakowski - dokonał uroczystego poświęcenia nowego ołtarza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa wobec licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych.
Wdzięczni Bożej Opatrzności za niemal siedem wieków istnienia parafii, wspominamy naszych ojców, którzy z trudem wznosili niniejszą świątynię. Pięćdziesiąt lat po jej konsekracji, powierzeni duszpasterskiej pieczy księdza kanonika Edwarda Antolaka, pragniemy ofiarować Miłosiernemu Bogu trud upiększenia tego kościoła. Żyjących budowniczych oraz dobrodziejów otaczamy serdeczną modlitwą. Zmarłym upraszamy radość życia wiecznego.
Najświętsze Serce Jezusa, Tobie poświęcamy nasz wysiłek i nas samych. Przyjdź Królestwo Twoje! Amen.
Akt ów sporządzono z myślą o przyszłych pokoleniach.