logo_bezdomne_zwierzeta

prow prezent menu

Sułkowice: Gmina z podkową w herbie Drukuj Email
poniedziałek, 16 listopada 2009 17:38, odsłon: 7938

Herb Gminy Sułkowice przedstawia - w polu czerwonym, nad podkową na opak - srebrnego orła z koroną między dwoma złotymi gałązkami cisu z przepaską, dziobem i złotymi szponami. Podkowa to oczywiście - symbol szczęścia, a zarazem symbol Sułkowic, zwanych powszechnie "osiedlem 1000 kowali".

Autorami projektu są Włodzimierz Chorązki - historyk, heraldyk, medioznawca i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Tomasz Rokicki z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Orzeł w herbie Gminy Sułkowice przedstawia wzór umieszczony na sarkofagu króla Władysława Jagiełły znajdującego się w katedrze na Wawelu, i stanowi nawiązanie do faktu, że Sułkowice były kiedyś wsią królewską, a czerwień w barwie tarczy nawiązuje do barwy królewskiej. Srebrna podkowa jest zarówno symbolem szczęścia, jak i nawiązaniem do tradycji kowalstwa w Sułkowicach. Złote gałązki cisu wskazują na miejscową przyrodę, w średniowieczu Pogórze Wielickie było porośnięte przez cisy. Do dziś ocalały cisy Raciborskiego w Harbutowicach.

W historii Sułkowic znane są jeszcze cztery inne, starsze herby. Najstarszy znany wzór herbu to odcisk pieczęci z 1843 roku, który jest niewyraźny i prawdopodobnie przedstawia jeźdźca na koniu.
Kolejne godło gminne z 1866 r. pokazuje cztery skrzyżowane włócznie z proporcami oraz gwiazdę sześcioramienną, być może symbolizującą cztery niwy terytorialne wchodzące w obszar wsi oraz piątą niwę ? plebańską należącą do proboszcza. Herb ten był używany do II wojny światowej. Później przez kolejne 30 lat Sułkowice nie posiadały żadnego symbolu.

Po uzyskaniu praw miejskich w 1969 roku ustanowiono nowy herb, który przedstawiał na czerwonej tarczy srebrnego orła bez korony, nad połową koła zębatego ze skrzyżowaniami narzędziami kowalskimi - młotkiem i szczypcami- między jego ramionami. Srebrny orzeł znalazł się tam nieprzypadkowo, gdyż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918 samorząd gminy Sułkowice świadomie umieścił go w pieczęci gminnej. Obok odwołań patriotycznych, symbolizował przynależność do prastarej Ziemi Krakowskiej, której godłem był królewski, ukoronowany Srebrny Orzeł; a także symbolizował ponad czterechsetletnią przynależność Sułkowic do starostwa lanckorońskiego. Po mieście Lanckorona - to właśnie Sułkowice były najważniejszą miejscowością tegoż starostwa.

W grudniu 1992 r. Rada Miasta i Gminy w wyniku zmian polityczno - społecznych zastąpiła herb z 1969 r. innym wzorem, wybranym w drodze konkursu. Nowy herb przedstawiał w polu jasnobłękitnym zarys stylizowanej, zielonej choinki, której pień stanowił jasnobrązowy trzonek młotka w słup- położonego na czarnym kowadle, znajdujący się między ramionami podkowy. Jednak wzór ten zakwestionowała Komisja Heraldyczna MSWiA, jako niezgodny z podstawowymi zasadami heraldyki. Zarzucono m.in. nieprzestrzeganie zasady alternacji barw (tzn. metal kładzie się na barwę i odwrotnie, nie należy kłaść barwy na barwę ani metalu na metal) oraz to, że zawierał zbyt wiele elementów.

Nowo przyjęty- wraz z flagą, banerem i pieczęcią- herb Gminy Sułkowice został opracowany zgodnie z wymaganiami Komisji Heraldycznej MSWiA i na przestrzeni wieków jest to już piąty herb Sułkowic.

Każda z 4 wsi naszej gminy ma także swój historyczny herb; wszystkie one znajdą swe godne miejsce na projektowanym właśnie sztandarze gminy.

Rozalia Oliwa

Inwestycje 2018