Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

logo_bezdomne_zwierzeta

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Rewitalizacja

Mapa Sułkowic

polplan mapa

Prezentacje multimedialne

prow prezent menu

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)
Sułkowice: Gmina z podkową w herbie Drukuj Email
poniedziałek, 16 listopada 2009 17:38, odsłon: 6186

Herb Gminy Sułkowice przedstawia - w polu czerwonym, nad podkową na opak - srebrnego orła z koroną między dwoma złotymi gałązkami cisu z przepaską, dziobem i złotymi szponami. Podkowa to oczywiście - symbol szczęścia, a zarazem symbol Sułkowic, zwanych powszechnie "osiedlem 1000 kowali".

 

Autorami projektu są Włodzimierz Chorązki - historyk, heraldyk, medioznawca i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Tomasz Rokicki z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Orzeł w herbie Gminy Sułkowice przedstawia wzór umieszczony na sarkofagu króla Władysława Jagiełły znajdującego się w katedrze na Wawelu, i stanowi nawiązanie do faktu, że Sułkowice były kiedyś wsią królewską, a czerwień w barwie tarczy nawiązuje do barwy królewskiej. Srebrna podkowa jest zarówno symbolem szczęścia, jak i nawiązaniem do tradycji kowalstwa w Sułkowicach. Złote gałązki cisu wskazują na miejscową przyrodę, w średniowieczu Pogórze Wielickie było porośnięte przez cisy. Do dziś ocalały cisy Raciborskiego w Harbutowicach.

W historii Sułkowic znane są jeszcze cztery inne, starsze herby. Najstarszy znany wzór herbu to odcisk pieczęci z 1843 roku, który jest niewyraźny i prawdopodobnie przedstawia jeźdźca na koniu.
Kolejne godło gminne z 1866 r. pokazuje cztery skrzyżowane włócznie z proporcami oraz gwiazdę sześcioramienną, być może symbolizującą cztery niwy terytorialne wchodzące w obszar wsi oraz piątą niwę ? plebańską należącą do proboszcza. Herb ten był używany do II wojny światowej. Później przez kolejne 30 lat Sułkowice nie posiadały żadnego symbolu.

Po uzyskaniu praw miejskich w 1969 roku ustanowiono nowy herb, który przedstawiał na czerwonej tarczy srebrnego orła bez korony, nad połową koła zębatego ze skrzyżowaniami narzędziami kowalskimi - młotkiem i szczypcami- między jego ramionami. Srebrny orzeł znalazł się tam nieprzypadkowo, gdyż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918 samorząd gminy Sułkowice świadomie umieścił go w pieczęci gminnej. Obok odwołań patriotycznych, symbolizował przynależność do prastarej Ziemi Krakowskiej, której godłem był królewski, ukoronowany Srebrny Orzeł; a także symbolizował ponad czterechsetletnią przynależność Sułkowic do starostwa lanckorońskiego. Po mieście Lanckorona - to właśnie Sułkowice były najważniejszą miejscowością tegoż starostwa.

W grudniu 1992 r. Rada Miasta i Gminy w wyniku zmian polityczno - społecznych zastąpiła herb z 1969 r. innym wzorem, wybranym w drodze konkursu. Nowy herb przedstawiał w polu jasnobłękitnym zarys stylizowanej, zielonej choinki, której pień stanowił jasnobrązowy trzonek młotka w słup- położonego na czarnym kowadle, znajdujący się między ramionami podkowy. Jednak wzór ten zakwestionowała Komisja Heraldyczna MSWiA, jako niezgodny z podstawowymi zasadami heraldyki. Zarzucono m.in. nieprzestrzeganie zasady alternacji barw (tzn. metal kładzie się na barwę i odwrotnie, nie należy kłaść barwy na barwę ani metalu na metal) oraz to, że zawierał zbyt wiele elementów.

Nowo przyjęty- wraz z flagą, banerem i pieczęcią- herb Gminy Sułkowice został opracowany zgodnie z wymaganiami Komisji Heraldycznej MSWiA i na przestrzeni wieków jest to już piąty herb Sułkowic.

Każda z 4 wsi naszej gminy ma także swój historyczny herb; wszystkie one znajdą swe godne miejsce na projektowanym właśnie sztandarze gminy.

Rozalia Oliwa
herb 


flaga
 

Baner
 

Inwestycje 2018

 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018
 • Inwestycje 2018

Zgłoś awarię oświetlenia

Awarie oświetlenia ulicznego
prosimy zgłaszać

w czasie pracy Urzędu
12 273 20 75 wew. 21
691-66-55-91

Poza godzinami pracy Urzędu
Infolinia TAURON 991

Biertowice - budowa hali sportowej

hala mini

BEZPIECZEŃSTWO

osp logo  oc logo 

Remontujemy zabytki

studnia mini

Porady prawne

paragraf

    

Gmina Sułkowice
facebook

Fundusze unijne

PROGRAM OPERACYJNY POMOC TECHNICZNA 2014-2020

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

wfosigw

Gazeta Gminna

Nasze Insygnia

 

sok

Współpraca

 • Współpraca
 • Współpraca

 

podkowka