Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Siedemdziesiąta rocznica pacyfikacji Sułkowic Drukuj Email
sobota, 27 lipca 2013 12:21, odsłon: 1304

miniaturkaKu wspólnej pamięci - 24 lipca 2013

Do wspólnego apelu w 70. rocznicę pacyfikacji Sułkowic, wraz z żywymi oddającymi hołd swoim przodkom, stanęła Armia Męczenników i Bohaterów Ziemi Sułkowickiej, którzy w latach 1939 - 1945 oddali życie za to, że byli Polakami, że pragnęli, by ich dzieci i wnuki żyły w wolnej Ojczyźnie. Stanęli przy ołtarzu polowym przywołani na Apel Pamięci głosem kapitana Marka Podolaka.

24 lipca 2013 roku na sułkowickim rynku kapłani parafii dekanatu sułkowickiego i księża rodacy celebrowali Msze Świętą pod przewodnictwem ks. dziekana Edwarda Antolaka. Płytę sułkowickiego rynku zgromadzeni mieszkańcy zasłali kwiatami, a w niebo wzbiły się ptaki pełne pokoju o gołębich sercach. Nad Sułkowicami unosiły się słowa wspólnej modlitwy i pełne liturgicznej harmonii pieśni chóru. Centralny plac przed pomnikiem z jednej strony otoczyło 15 pocztów sztandarowych, z drugiej - kompania honorowa 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic dowodzona przez kapitana Grzegorza Stęplewskiego. Żołnierze tej kompanii zaciągnęli też honorową wartę przy pomniku.

24 lipca 1943 roku w niemal tym samym miejscu jakże inne było zgromadzenie mieszkańców, w niebo płynął jęk katowanych i przekleństwa katów, bruk rosiła krew i rozbryzgane wnętrzności ludzkie, przy krzyżu stał oprawca i ogłaszał ludzkie samozwańcze wyroki o życiu i śmierci. Centralny plac osady otoczył kordon wrogich wojsk. I tylko modlitwa tak samo płynęła do Boga - bądź wola Twoja ... , daj siłę, by przyjąć to cierpienie.

W kronice parafialnej kapłan sprzed 70 lat zapisał - Na całe życie pozostała pamięć tamtego dnia i nocy.

Sens tamtych wydarzeń rozważał w homilii ks. Antolak. Nawet nie tyle sens - bo ten i tak zostanie niepojęty, jak twierdził - lecz naszą gotowość do przyjęcia tamtej ofiary. Naszą zdolność do wdzięczności tym, dzięki którym żyjemy, naszą gotowość do życia w imię wartości, które ustami wyznajemy. Tamci ludzie w imię wyznawanych wartości potrafili świadomie złożyć w ofierze własne życie. A czy my, ludzie początku XXI wieku, potrafimy jeszcze w imię wartości żyć? Przypomniał ten krzyż na stoliku w plebańskiej stodole, który był świadkiem tragicznych wydarzeń i zwrócił uwagę na to, że jeśli z krzyżem nie wiąże się gotowość człowieka do autentycznego szacunku do wartości, które on reprezentuje i wyznawania ich swoim życiem, to staje się on pustym znakiem, przedmiotem w obecności którego można dokonać każdego zła.

Uroczystość w 70. rocznicę pacyfikacji zgromadziła na sułkowickim Rynku wiele osób. W pokoju i duchu pamięci, w cudownych refleksach zachodzącego słońca, między wieloma pięknymi symbolami modlili się i składali wieńce. Atmosfera tego spotkania była taka, jakby się odbywało jakieś bardzo ważne ślubowanie. Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania - przypominał słowa bł. Jana Pawła II burmistrz Piotr Pułka. Mottem jego przemówienia, a także wydanej z tej okazji przez gminę pamiątkowej kartki okolicznościowej, były słowa Zbigniewa Herberta: Naród, który traci pamięć, traci sumienie.

Na zakończenie uroczystości zabrzmiał sygnał Cisza i hymn Wojska Polskiego (My, Pierwsza Brygada). Następnie wszyscy udali się na poczęstunek z wyśmienitą grochówką ugotowaną przez OHP z Lanckorony.

W gronie gości nie zabrakło izdebniczan - delegacji Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych w Krakowie z Franciszkiem Oremusem na czele. Uroczystość uświetnili też Bracia Kurkowi w swoich reprezentacyjnych strojach oraz harcerze hufca ZHP w Myślenicach. Przybyły reprezentacje stowarzyszeń i instytucji z całej gminy.

24 lipca 2013 roku na sułkowickim Rynku stał się na moment cud braterstwa. Oby trwał i owocował.

(awz)

 

 

Galeria zdjęć 

 

Przemówienie burmistrza Piotra Pułki.

Lista delegacji składających wieńce przed pomnikiem.

Opis pacyfikacji w kronice parafialnej.

Apel Pamięci.

Piosenka o pacyfikacji.